10. 06. 2020
Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu velmi svižně vzrostly o 0,4 %, avšak v meziročním srovnání inflace výrazně zpomalila na 2,9 % z dubnových 3,2 %. Meziroční inflace se tak letos poprvé nacházela těsně pod horní hranicí tolerančního pásma České národní banky, tj. pod 3 %.
Za květnovým růstem inflace stály v první řadě vyšší ceny alkoholu a tabákových výrobků, když tyto položky oproti dubnu v souhrnu vzrostly o 2,9 %. Pod vyšší ceny těchto položek se podepsalo zvýšení spotřebních daní, které se sice uskutečnilo již na začátku letošního roku, avšak do koncových cen alkoholu a tabáku se plně propsalo teprve v květnu. V meziměsíčním srovnání rostly i ceny potravin.
V meziročním srovnání stojí za zpomalením inflace pod 3 % především vysoká srovnávací základna z loňského května. Hlavními zdroji růstu spotřebitelské inflace v květnu i nadále zůstaly primárně potraviny a náklady spojené s bydlením. Rychle rostly i ceny alkoholu a tabáku. Dolů naopak inflaci táhnou meziročně výrazně levnější pohonné hmoty.
Dramatický propad cen ropy, pandemie Covidu-19 s dopadem na cenový a hospodářský růst a slabší kurz koruny, to vše jsou faktory, které pořádně zamíchaly kartami ohledně vývoje spotřebitelské inflace pro zbytek letošního roku. V červnu sice ještě pravděpodobně dojde k vzedmutí inflace ke 3 %, ale druhá polovina letošního roku již bude ve znamení zpomalování inflace ke 2 %, tj. k inflačnímu cíli ČNB. Inflační tlaky v domácí ekonomice budou ve druhé polovině % letošního roku poměrně rychle odeznívat. V závěru roku by se mohla inflace dokonce dostat pod 2 %, což bylo ještě na začátku února nemyslitelné.