Říjnové zlepšení průmyslu jde téměř výhradně za automobily
7. 12. 2023
Průmyslová produkce v říjnu oproti září vzrostla o výrazných 2,8 % a v meziročním srovnání se zvýšila o 1,9 %. Za silným meziměsíčním růstem průmyslu stálo v říjnu především zlepšení v automobilovém sektoru, když předchozí měsíce výrobu automobilů negativně ovlivňovaly problémy v dodavatelských řetězcích. Říjnový výsledek průmyslu je tak nutné brát v kontextu velmi slabého 3. čtvrtletí, když hodnota průmyslové produkce se v říjnu jen dotahovala na hodnotu produkce z 2. čtvrtletí (v říjnu produkce 0,4 % pod 2. čtvrtletím).
ČR možná je nemocným mužem Evropy, ale za aktuální slabou výkonností HDP stojí především propad domácí spotřeby
22. 11. 2023
Tento komentář je reakcí na článek, který v minulém týdnu vyšel pod názvem Česko je nemocný muž Evropy, je v pasti průměrnosti, napsal deník Die Welt a který v různých obměnách stále rezonuje v českých médiích.
ČNB sazby v listopadu zatím ponechala na stávajících úrovních
3. 11. 2023
Snížení úrokových sazeb na zasedání sedmičlenné bankovní rady ČNB v listopadu neprošlo. Pro snížení sazeb o 0,25 p. b. hlasovali jen dva členové bankovní rady (Frait a Holub?), což nestačilo. Zbylých pět centrálních bankéřů hlasovalo pro stabilitu úrokových sazeb. Hlavní sazba, 2týdenní repo, tak zatím i nadále setrvává na úrovni 7 %.
Aktuální posilování polského zlotého – přechodná nebo trvalejší záležitost?
18. 10. 2023
V ČR se obvykle výsledky parlamentních voleb do kurzu koruny nepromítají. A pokud již ano, tak zcela marginálně. U našeho severního souseda, v Polsku, je však historicky reakce finančních trhů na výsledky voleb výraznější. To se projevilo i v úvodu tohoto týdne, kdy se vítězství opozice v polských parlamentních volbách odrazilo do prudkého posílení polského zlotého (vůči euru přes 2 %) i tamního akciového trhu (WIG 20 – necelých 9 %).
Výsledky voleb na Slovensku trochu jinak aneb neznámá statistika o čistém příjmu domácností
2. 10. 2023
Komentovat politiku mi nepřísluší a komentovat výsledek parlamentních voleb na Slovensku již vůbec ne. Zároveň však bylo již mnohokráte potvrzeno, že ekonomický vývoj v dané zemí má prokazatelné dopady na to, jak voliči hlasují. Zjednodušeně platí, že čím se ekonomice a jejím občanům daří hůře po delší dobu, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že část voličů bude frustrovanější a podle toho budou i hlasovat. Na tom koneckonců není nic divného, historie toto již mnohokráte potvrdila.
Bankovní rada ČNB zatím drží sazby beze změny
27. 9. 2023
Bankovní rada České národní banky (ČNB) v souladu s předpoklady ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny. Hlavní sazba, 2T Repo, tak setrvává na 7 %. Naposledy se sazby měnily loni v červnu. ČNB tak nenapodobila další centrální banky (maďarskou MNB a polskou NBP) ve středoevropském regionu, které v září sazby snižovaly. Bankovní rada ČNB se většinově (všech sedm členů) vymezila proti základnímu scénáři aktuální makroekonomické prognózy, který nastiňuje první snížení sazeb již na 3. čtvrtletí.
Impuls k oslabení koruny dala ČNB finančním trhům již na srpnovém zasedání
12. 9. 2023
Koruna se vůči euru od minulé středy nachází pod silným prodejním tlakem a výrazně oslabuje. Dnes ráno (12/9) se již obchodování dostalo nad hladinu 24,60 CZK/EUR, což jsou nejslabší hodnoty české měny od loňského října. Koruna se tak velmi rychle přibližuje úrovním (zhruba hladina 24,70 CZK/EUR), na kterých loni v létě intervenovala Česká národní banka (ČNB).
Proč se česká ekonomika jako jediná země EU ještě stále nachází pod předcovidovými úrovněmi HDP
7. 9. 2023
Ve 2. čtvrtletí letošního roku se nad úroveň HDP z 4. čtvrtletí 2019 přehouplo Španělsko a ČR tak zůstává jedinou zemí EU, která doposud nepřekonala úrovně HDP z před začátku pandemie Covidu19. Vzhledem k tomu, že se od poloviny loňského roku domácí ekonomika pohybuje na hranici recese a že ani od druhé poloviny letošního roku nelze očekávat nějaké výraznější oživení HDP, tak se ČR nad předcovidové hodnoty výstupu vrátí pravděpodobně až v roce 2024.
ČNB ponechává úrokové sazby beze změny, ale formálně ukončuje intervenční režim
3. 8. 2023
Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání překvapila. S úrokovými sazbami se sice oficiálně nehýbalo a hlavní úroková sazba tak zůstává na 7 %, ale v tiskové zprávě k zasedání bylo uvedeno, že bankovní rada formálně ukončila intervenční režim oznámený v květnu 2022 a zároveň obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. To vyznívá tak, že se ČNB vydává na cestu ukončení politiky silné koruny, což se sice následně guvernér A. Michl snažil na tiskové konferenci popřít, ale otázkou je, zda se mu to dostatečně povedlo.
Ústup inflace, zhoršující se ekonomické vyhlídky a oslabující koruna
25. 7. 2023
V několika posledních komentářích jsem se věnoval tomu, že inflační tlaky v ČR začínají evidentně ustupovat a zároveň dochází i ke zhoršování vyhlídek pro vývoj české ekonomiky v nadcházejících měsících. Obojí, bohudík v případě inflace, avšak bohužel v případě ekonomického vývoje, se v průběhu času stále jasněji potvrzuje.
Koruna při poklesu HDP většinou oslabuje
4. 7. 2023
Posilování koruny vůči euru se ve 2. čtvrtletí letošního roku přerušilo. Od začátku letošního roku koruna až do poloviny dubna kontinuálně posilovala s výjimkou března, kdy na finančních trzích došlo k nárůstu rizikové averze kvůli krachu amerických bank a peripetiím kolem švýcarské Credit Suisse. Zhruba od poloviny dubna naopak koruna pomalu, ale jistě, vůči euru oslabuje.
Překvapení se nekonalo, když ČNB ponechala úrokové sazby beze změny
22. 6. 2023
Překvapení s úrokovými sazbami se nekonalo, když bankovní rada ČNB ponechala na červnovém zasedání úrokové sazby beze změny s hlavní sazbou, dvoutýdenní repo, na 7 %. Pro stabilitu sazeb hlasovalo pět členů bankovní rady a dva členové hlasovali pro zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. Finanční trh s tímto výsledkem počítal, což bylo vidět i na slabé reakci koruny.
Vyhlídky se pro domácí průmysl zhoršují
25. 5. 2023
V poslední době chodí z domácího průmyslu velmi rozporuplná čísla a květnový indikátor důvěry v průmyslu toto jen potvrdil. Od letošního února se situace v průmyslu (podle indikátoru důvěry) rychle zlepšovala, ale nyní v květnu došlo opět k výraznému poklesu důvěry (meziměsíční pokles o 8,2 bodu). Důvodem je to, že průmyslové podniky výrazně snížily očekávaní ohledně vývoje výrobní činnosti v příštích třech měsících. To se týká především podniků v odvětví automotive. Květnová čísla z průmyslu tak začínají opět více korespondovat s indexem PMI, který zhoršení výrobní aktivity signalizoval již v dubnu (42,8 bodu). Dlouhodobě negativně přitom české průmyslové podniky hodnotí současnou celkovou poptávku, na čemž se nic nezměnilo ani v květnu.
Jestřábí křídlo v bankovní radě ČNB začíná posilovat
3. 5. 2023
Bankovní rada ČNB ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny s hlavní sazbou, dvoutýdenní repo, na 7 %. Důležité, že jestřábí křídlo v bankovní radě (BR) začíná posilovat, když pro zvýšení sazeb hlasovali tři členové (určitě Holub a pravděpodobně Kubíček a Procházka) ze sedmičlenné BR. Koruna díky tomu vůči euru posílila pod hladinu 23,50 CZK/EUR.
Koruna pokračuje v mohutném posilování a to nejen vůči euru. Zároveň je však koruna nyní extrémně citlivá na pozitivní sentiment na finančních trzích.
13. 4. 2023
Posilování koruny v letošním roce zatím nebere konce. Vůči euru dnes koruna posílila pod hladinu 23,30 CZK/EUR, vylepšila tak svoje letošní maxima a zároveň se pohybuje na nejsilnějších hodnotách od července 2008. Koruna však výrazně neposiluje pouze vůči euru, ale i vůči americkému dolaru, britské libře či polskému zlotému. V případě dvou posledně jmenovaných měn se nachází v blízkosti svých historických maxim.
ČNB zahraniční centrální banky nenapodobí a v březnu opět ponechá úrokové sazby beze změny
23. 3. 2023
Padesát, dvacet pět, nula. Takto ve zkratce lze charakterizovat březnová zasedání centrálních bank v eurozóně, v USA a v ČR. Zatímco zasedání Evropské centrální banky a amerického Fedu již proběhla, tak bankovní rada České národní banky (ČNB) zasedá až v příštím týdnu, konkrétně ve středu 29. března.
Koruna opět vylepšuje letošní maxima pod hladinu 23,50 CZK/EUR
1. 3. 2023
Koruna v závěru února a na úvod března vůči euru prudce posiluje až pod hladinu 23,50 CZK/EUR a vylepšuje tak letošní maxima. Od začátku letošního roku si česká měna vůči euru připsala již přes 3 %. Nic se nemění na tom, že koruna je vůči euru aktuálně nejsilnější od července 2008.
Posílení koruny je s ohledem na fundamenty domácí ekonomiky pravděpodobně jen přechodné
12. 1. 2023
Koruna vůči euru na úvod nového roku posílila pod hranici 24 CZK/EUR, což jsou nejsilnější hodnoty české měny od r. 2011. Ještě silnější byla koruna jen v roce 2008, před vypuknutím finanční krize, kdy se krátce podívala pod hladinu 23 CZK/EUR. Pokud tak nebudeme brát v potaz specifický rok 2008, tak se koruna aktuálně de facto pohybuje vůči euru v blízkosti historických maxim.
Vyspělé ekonomiky se nacházejí na hranici hospodářské recese, ČR již v recesi je
2. 1. 2023
Jednou z neznámých pro nadcházející rok je to, jak prudce zpomalí globální ekonomika a zda se větší část vyspělých zemí dokáže vyhnout hospodářské recesi. Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na začátku letošního roku uvedla, že se letos třetina světa propadne do hospodářské recese. Podle zatím aktuální prognózy MMF letos globální ekonomika zpomalí na 2,7 %, přičemž tzv. vyspělé ekonomiky porostou jen o 1,1 %. Rozhodně nelze vyloučit, že MMF svoji prognózu pro letošek ještě zhorší.
Prosincové zasedání bankovní rady ČNB přineslo očekávanou stabilitu úrokových sazeb
21. 12. 2022
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala na prosincovém zasedání nepřekvapivě úrokové sazby opět beze změny a hlavní sazba, dvoutýdenní repo, tak setrvává na úrovni 7,00 %. Naposledy se přitom sazby zvyšovaly v červnu, kdy byl ještě guvernérem J. Rusnok.
ČR má našlápnuto k tomu, aby zkrotila inflaci rychleji než Maďarsko a Polsko
13. 12. 2022
S čerstvými inflačními čísly za listopad se do popředí zájmu opět dostávají otázky o vrcholu inflace a o tom, jak dlouho bude trvat, než se meziroční inflační růst vrátí ke 2 %. Na následujících řádcích se však věnuji jiné otázce a to srovnání vývoje inflace ve středoevropském regionu a to konkrétně mezi ČR, Maďarskem a Polskem.
Inflace téměř na vrcholu, ale cesta zpět k inflačnímu cíli bude dlouhá
12. 10. 2022
Zářijová inflační čísla, která publikoval Český statistický úřad, ukázala, že se vrchol inflace zatím odkládá. Spotřebitelské ceny v září totiž vzrostly oproti srpnu o 0,8 % a v meziročním srovnání inflace zrychlila na 18 % ze srpnových 17,2 %. A popravdě řečeno další růst cen potravin a energií v nadcházejících měsících může dostat meziroční inflaci ještě blíže 20 %.
ČNB bude intervencemi bránit stabilitu koruny i na začátku 4. čtvrtletí
30. 9. 2022
Bankovní rada České národní banky (ČNB) v souladu s předpoklady ponechala úrokové sazby beze změny v poměru 5 ku 2. Tj. dva členové bankovní rady, téměř s jistotou se jednalo o M. Moru a T. Holuba, hlasovali pro zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Hlavní úroková sazba tak setrvává na 7,00 %.
Americký Fed zůstává na jestřábí vlně
22. 9. 2022
Zářijové zasedání americké centrální banky (Fed), respektive výboru pro měnové záležitosti (FOMC), potvrdilo, že se Fed nyní zaměřuje primárně na cenovou stabilitu a to na úkor pracovního trhu. Fed totiž v souladu s odhady potřetí v řadě zvýšil hlavní úrokovou sazbu o 75 procentních bodů, která se tak posunula do rozmezí 3 – 3,25 %.
Situace na pracovním trhu se začíná zhoršovat
8. 9. 2022
Srpnový podíl nezaměstnaných osob potvrzuje, že se situace na pracovním trhu začíná zhoršovat. Je přitom obvyklé, že v srpnu oproti červenci většinou nezaměstnanost stagnuje, případně dochází k jejímu mírnému snížení, pokud je pracovní trh schopný absorbovat červencový sezonní nárůst nezaměstnaných.
HDP – růst za námi, pokles před námi
30. 8. 2022
Dnes zveřejněné údaje o vývoji domácí ekonomiky (HDP) za 2. čtvrtletí pozitivně překvapily. Oproti předběžnému odhadu ze závěru července (+0,2 % k/k a 3,6 % r/r) byl totiž růst HDP revidován směrem vzhůru na 0,5 % k/k a 3,7 % r/r. Pozitivem je samotný růst HDP, který v kombinaci s 1. čtvrtletím vytváří dobré základy pro to, aby domácí ekonomika letos vzrostla minimálně o 2 %. Kladně lze hodnotit i to, že spotřeba domácností v mezičtvrtletním srovnání de facto stagnovala. A v neposlední řadě slušně rostly investice.
Inflace sice kulminuje, ale návrat ke 2 % může být hodně pomalý
17. 8. 2022
Červencové růsty spotřebitelské inflace v ČR (17,5 % r/r) i v USA shodně zaostaly za tržními odhady a v případě ČR i po dlouhé době za inflační prognózou České národní banky (ČNB) s 18,8 %. Obratem se objevila řada komentářů, že inflace již dosáhla vrcholu (to platí primárně pro USA) a že to nejhorší je již za námi. Debatu o kulminaci spotřebitelské inflace (CPI) v tomto týdnu přiživilo i červencové zpomalení tzv. výrobní inflace (PPI) v ČR na 26,8 r/r a rovněž i rozhovory s centrálními bankéři E. Zamrazilovou a J. Fraitem.
ČNB sazby v srpnu nezvýšila a kosmetické zvýšení sazeb by stejně nic neřešilo
8. 8. 2022
Bankovní rada České národní banky (ČNB) v novém složení v čele s A. Michlem zasedala již v minulém týdnu a bylo k tomu již napsáno mnohé. Přesto podle mě neuškodí s chladnou hlavou zasedání zanalyzovat a vyvodit závěry směrem do nadcházejících měsíců. ČNB v souladu s předpoklady úrokové sazby ponechala beze změny (hlavní sazba na 7 %), stejně jako informaci, že bude bránit devizovými intervencemi korunu. Zde tedy k žádnému překvapení nedošlo, ačkoliv část finančního trhu očekávala, že by ČNB sazby přeci jen mohla sazby mírně zvýšit.
ČNB na devizové intervence vynaložila již přes 400 mld. korun
19. 7. 2022
Zveřejněný rozhovor s členem bankovní rady České národní banky (ČNB) O. Dědkem přinesl další střípek do mozaiky toho, jak uvažují centrální bankéři, respektive někteří centrální bankéři. O. Dědek v rozhovoru obhajoval devizové intervence proti oslabení koruny s tím, že se jedná o vhodnější nástroj na boj s inflací, než jsou úrokové sazby.
Průmysl začíná trápit slabší poptávka
6. 6. 2022
Průmysl, a platí to především ten automobilový, se od konce loňského léta nenachází v nijak oslnivé kondici a poslední čísla naznačují, že žádné zlepšení očekávat v tomto směru příliš nemůžeme. Spíše naopak, druhá polovina letošního roku bude pro průmyslové podniky zatěžkávací zkouškou.
Změna v nastavení měnové politiky ČNB nemusí být po nástupu A. Michla do pozice guvernéra zdaleka tak výrazná, jak se nyní prezentuje
16. 5. 2022
Jmenování A. Michla novým guvernérem České národní banky (ČNB) vzbudilo v minulém týdnu řadu ohlasů a často i negativních komentářů kvůli jeho vztahu s minulým premiérem A. Babišem. Pojďme se však na nového guvernéra podívat nezaujatou optikou a nastínit to, co můžeme ve druhé polovině letošního roku od samotného guvernéra, potažmo od celé bankovní rady ČNB, očekávat.
Květnové zasedání ČNB přinese poslední výrazné zvýšení sazeb
2. 5. 2022
Bankovní rada ČNB na květnovém zasedání přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Podle mě jsou vyrovnané šance na zvýšení sazeb o 50 či o 75 bazických bodů. Hlavní úroková sazba, dvoutýdenní repo, se tak posune na 5,50 %, případně na 5,75 %. V obou případech to znamená, že se hlavní sazba dostane na nejvyšší úroveň od roku 1999.
Opatrnost Evropské centrální banky ukazuje na další posilování amerického dolaru vůči euru
19. 4. 2022
Po zasedání Evropské centrální banky (ECB) v minulém týdnu se opět o něco zvýšila pravděpodobnost, že posilování amerického dolaru vůči euru ještě není u konce. Zatímco americký Fed pro nadcházející měsíce i druhou polovinu letošního roku signalizuje velmi agresivní utahování měnové politiky, tak ECB si zatím drží o poznání umírněnější tón. V tuto chvíli to vypadá, že se ECB k prvnímu zvýšení úrokových sazeb nedostane dříve než v září.
Pět let od ukončení kurzového závazku ČNB
6. 4. 2022
Před pěti lety na den přesně ČNB ukončila tzv. kurzový závazek, kdy od listopadu 2013 udržovala kurz koruny vůči euru nad hladinou 27 CZK/EUR. Shodou okolností se pět let od ukončení kurzového závazku zrovna kryje s dobou, kdy byla ČNB na začátku letošního března nucena intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny a kdy se začíná nahlas mluvit o tom, že by ČNB mohla proti současné vysoké inflaci bojovat odprodejem části devizových rezerv.
Fed zvyšuje sazby a startuje normalizaci měnové politiky
17. 3. 2022
Americká centrální banka (Fed) v souladu s tržním odhadem na březnovém zasedání zvýšila poprvé od roku 2018 úrokové sazby a zároveň jasně avizovala, že je letos připravena sazby dále zvyšovat na každém po sobě jdoucím zasedání. V souhrnu tak letos může Fed sazby zvýšit kumulativně o 175 bazických bodů. Šéf Fedu J. Powell přitom nevyloučil, že na některém zasedání mohou být sazby zvýšeny rovnou o 50 bodů, když bude záležet na podmínkách. V nové prognóze Fed avizuje, že hlavní úroková sazba (Federal funds rate) se letos dostane až na 1,9 %, což je oproti prosincové prognóze s 0,9 % docela výrazná změna.
Rostoucí geopolitické napětí tlačí kurz koruny do silné defenzivy
1. 3. 2022
Odpojení ruského finančního systému od SWIFTu má podle mě jen omezený přímý dopad na kurz CZK vůči EUR, ale řetězovitý nepřímý dopad na kurz CZK může být obrovský. A to se nyní začíná ukazovat. Je nutné uvažovat v následující linii. Odpojení Ruska od SWIFTu a zmražení devizových rezerv ruské centrální banky znamená obrovský tlak na propad kurzu RUB, odstřižení ruských podniků od zahraničního financování a devizových obchodů, „run“ ruských občanů na banky s hrozbou velmi prudkého růstu inflace v Rusku a celkového hospodářského zhroucení země.
Dopad konfliktu na Ukrajině na kurz koruny
24. 2. 2022
Riziková averze na finančních trzích v tomto týdnu výrazně vzrostla, což se podepsalo pod oslabení koruny vůči euru do rozmezí 24,50 – 24,60 CZK/EUR. Poté, co dnes ráno Rusko zahájilo masivní vojenský útok na Ukrajinu, koruna vůči euru oslabila k hranici 25 CZK/EUR, což jsou nejslabší hodnoty české měny v letošním roce. Téměř identický vývoj, prudké oslabování, lze pozorovat i v případě dalších středoevropských měn, maďarského forintu a polského zlotého.
ČNB, inflace a kurz koruny
15. 2. 2022
Koruna vůči euru od prosincového zasedání České národní banky (ČNB) výrazně posilovala. Zatímco ještě těsně před vánočními svátky se obchodovalo na úrovni 25,20 CZK/EUR, tak 3. února, což je mimochodem datum únorového zasedání bankovní rady ČNB, se kurz krátce podíval pod hladinu 24,10 CZK/EUR. Koruna si tak za necelé dva měsíce připsala vůči euru k dobru přes 4 % a zároveň se dostala na nejsilnější hodnoty od roku 2011.
ČNB bude v únoru pokračovat v razantním zvyšování sazeb
31. 1. 2022
Bankovní rada ČNB na únorovém zasedání počtvrté v řadě razantně zvýší úrokové sazby. Opět tak není otázkou zda, ale o kolik. Nejpravděpodobnější podle mě je, že dojde ke zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Hlavní úroková sazba, dvoutýdenní repo, by se tím pádem dostala na 4,50 %, kde se naposledy nacházela v lednu 2002.
ČNB opět překvapila a potřetí v řadě razantně zvýšila úrokové sazby
22. 12. 2021
Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání nakonec zvýšila úrokové sazby rovnou o 1 procentní bod (p.b.) místo očekávaných 0,75 p.b. Hlavní sazba tak nově činí 3,75 %. Dnešní zvýšení sazeb je sice nad tržním odhadem, ale tak úplně překvapivé to není, protože již předem někteří členové bankovní rady avizovali, že budou opět hlasovat pro výrazné zvýšení sazeb. Při pohledu na vývoj jádrové složky inflace nebo inflace ve službách se bankovní radě vlastně ani nelze divit, že takto reaguje, protože inflační dynamika je skutečně velice silná.
Poslední zasedání ČNB v letošním roce a sazby půjdou opět prudce nahoru
16. 12. 2021
Bankovní rada ČNB na prosincovém zasedání opět zvýší úrokové sazby. Podobně jako v listopadu tak ani v prosinci není otázkou zda, ale o kolik. Na základě posledních rozhovorů s centrálními bankéři je podle mě nejpravděpodobnějším scénářem zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Zcela vyloučit však nelze ještě výraznější zvýšení sazeb. Hlavní sazba, dvoutýdenní repo, by se tak dostala minimálně na 3,5 %, kde se naposledy nacházela v říjnu 2008.
Solidní růst domácí ekonomiky ve 3. čtvrtletí, ale slabší vyhlídky pro závěr letošního roku
30. 11. 2021
Domácí ekonomika na základě zpřesněného odhadu ČSÚ ve 3. čtvrtletí vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 1,5 % a v meziročním srovnání o 3,1 %. Oproti předběžnému odhadu z konce října byl HDP revidován mírně nahoru, což je určitě pozitivní zpráva.
EURUSD – posílení dolaru a opakování minulosti?
16. 11. 2021
Americký dolar vůči euru od letošního června víceméně kontinuálně posiluje a během listopadu zamířil pod hladinu 1,15 USD/EUR, což jsou nejsilnější hodnoty dolaru od loňského července. Co aktuálně stojí za posilováním americké měny a je reálné, že se dolar v nejbližších měsících podívá ještě na silnější úrovně?
ČNB v listopadu opět výrazně zvýší úrokové sazby
2. 11. 2021
Listopadové zasedání bankovní rady ČNB nebude o tom, zda úrokové sazby zvyšovat či nikoliv, ale o tom, jak moc sazby zvýšit. Trh je nyní nastaven na zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, ale vzhledem k aktuálně prudce rostoucí inflaci nelze vůbec vyloučit, že bankovní rada zvýší sazby podruhé v řadě o 75 bazických bodů.
Hrubý domácí produkt – 3. čtvrtletí 2021
29. 10. 2021
Předpoklad slabšího růstu domácí ekonomiky ve 3. čtvrtletí se naplnil. Hrubý domácí produkt (HDP) ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 1,4 % k/k a o 2,8 % r/r. Ve 3. čtvrtletí pokračovalo oživení spotřeby domácností a kladně k růstu přispívala i tvorba hrubého kapitálu, a to pravděpobně především díky zásobám.
Spotřebitelská inflace (září) – meziroční růst zrychluje na téměř 5 %
11. 10. 2021
Vývoj spotřebitelských cen v září opět výrazně překvapil směrem nahoru. Oproti srpnu spotřebitelské cen vzrostly o 0,2 % a v meziročním srovnání došlo k dalšímu zrychlení inflace na 4,9 % ze srpnových 4,1 %. Další výrazné zrychlení inflace tak potvrdilo oprávněnost prudkého zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání bankovní rady ČNB.
Polská centrální banka se konečně rozhoupala ke zvýšení sazeb
7. 10. 2021
Středeční zasedání NBP přineslo velmi překvapivý výsledek, když NBP, respektive tamní bankovní rada RPP (Rada Polityki Pieniężnej), zvýšila úrokové sazby. Hlavní úroková sazba tak byla posunuta na 0,5 % z 0,1 %. Vzhledem k tomu, že se v Polsku aktuálně inflace nachází na 20letém maximu (v září předběžně 5,8 %), tak je vlastně samotné zvýšení sazeb zcela pochopitelné. Na druhé straně pro ty, kteří pravidelně sledují zasedání RPP, tiskové konference s A. Glapińskim a rozhovory s polskými centrálními bankéři, středeční rozhodnutí NBP překvapivé je.
Komentář k průmyslové produkci – srpen 2021
7. 10. 2021
Pokud se během zimy vžil termín dvourychlostní ekonomika, kdy se na jedné straně velmi dobře dařilo průmyslu a na straně druhé část sektoru služeb bojovala téměř o přežití, tak nyní lze pozorovat dvourychlostní vývoj v samém srdci české ekonomiky, tj. ve zpracovatelském průmyslu.
ČNB se v září pořádně opřela do zvyšování úrokových sazeb
30. 9. 2021
Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání překvapivě zvýšila hlavní úrokovou sazbu rovnou o 75 bazických bodů na 1,50 %. V zářijových rozhovorech se sice většina členů bankovní rady vyjadřovala v tom smyslu, že je potřeba výrazněji zpřísnit měnovou politiku, avšak počítalo se zvýšením hlavní sazby „pouze“ o 50 bazických bodů.
Co očekávat od čtvrtečního zasedání ČNB?
3. 8. 2021
Téměř s jistotou lze říci, že na srpnovém zasedání bankovní rada ČNB opět přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb, a to i přes to, že růst domácí ekonomiky ve 2. čtvrtletí zklamal. Konkrétně dojde ke zvýšení hlavní dvoutýdenní repo sazby o 0,25 p. b. na 0,75 % a lombardní sazby na 1,50 %. Diskontní sazba zůstane podobně jako v červnu beze změny na 0,05 %.
Blíží se výraznější korekce kanadského dolaru
27. 5. 2021
Kanadský dolar (CAD) je v letošním roce doposud nejsilnější měnou v rámci tzv. majors (AUD, EUR, GBP, CHF, JPY, USD) a za necelých pět měsíců letošního roku je vůči němu slabší dokonce i česká koruna (CZK), která jinak vůči většině měn poměrně slušně posiluje.
Aktuální problémy českého průmyslu – rostoucí ceny vstupů, prodlevy v dodávkách a nově i hrozba nuceného přerušení výroby
3. 3. 2021
Průmyslové podniky si za posledních dvanáct měsíců prožily hodně dynamický vývoj. Loni na jaře byla řada z nich nucena přerušit výrobu, a to včetně mamutích závodů jako např. Škoda Auto, na které je řetězově navázána řada subdodavatelů.
O nákupech dluhopisů a bobtnající rozvaze ECB
17. 2. 2021
Hlavním cílem Evropské centrální banky (ECB) je udržovat cenovou stabilitu. Konkrétně je hlavní cíl vymezen jako inflace pod, ale v blízkosti 2 % ve střednědobém horizontu. O tom, zda je přesně takto vymezený inflační cíl vhodně definován lze polemizovat, ale to není tématem tohoto komentáře.
Středoevropské měny – další oslabení v závěru roku je nevyhnutelné
22. 10. 2020
Měny středoevropského regionu, tj. česká koruna, maďarský forint a polský zlotý, od začátku září vůči euru významně oslabily. Zhoršení sentimentu na finančních trzích a nárůst tržní volatility přinesly výprodeje rizikových aktiv, což se negativně promítlo i do vývoje ve středoevropském regionu.
Dvouciferný meziměsíční růst průmyslu v květnu, avšak meziročně produkce o čtvrtinu nižší
7. 7. 2020
Květen přinesl dvouciferné výsledky průmyslu. Oproti dubnu průmyslová produkce v květnu vzrostla o 13,8 %, avšak v meziročním srovnání průmysl zaznamenal hluboký pokles produkce o 25,7 %. Povzbudivý není ani hluboký pokles nových zakázek o 34,7 % r/r.
Komentář k zasedání bankovní rady ČNB (24. 6. 2020)
24. 6. 2020
Červnové zasedání bankovní rady ČNB se v souladu s předpoklady obešlo bez překvapení. Úrokové sazby byly ponechány beze změny. Hlavní sazba tak setrvá na 0,25 % a diskontní na 0,05 %. Ostatně sazby již v podstatě není ani kam dále snižovat, když se aktuálně nacházíme de facto na technické nule.
Spotřebitelská inflace (květen)
10. 6. 2020
Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu velmi svižně vzrostly o 0,4 %, avšak v meziročním srovnání inflace výrazně zpomalila na 2,9 % z dubnových 3,2 %. Meziroční inflace se tak letos poprvé nacházela těsně pod horní hranicí tolerančního pásma České národní banky, tj. pod 3 %.
Internetoví prodejci měli v dubnu žně
5. 6. 2020
Řada spotřebitelů, která se z různých důvodů nákupům přes internet dříve vyhýbala, navíc zjistila, že objednat si zboží přes internet není tak obtížné a má i řadu výhod. Koronavirová pandemie tak ještě uspíšila přesun nákupu zboží z kamenných obchodů na internet a internetoví prodejci získali nové zákazníky.
Reálný růst mezd nejslabší od roku 2013
4. 6. 2020
Výraznější dopad pandemie a to, jak moc zaměstnavatelé najeli na úsporná opatření, se však ve větší míře promítne teprve do vývoje mezd za 2. čtvrtletí. Ačkoliv je mzdový vývoj ve zbytku letošního roku zahalen vysokou nejistotou, tak je zřejmé, že na rychlý růst mezd můžeme zapomenout a úspěchem bude, když mzdový růst letos překoná inflaci.
Pokles domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí potvrzen. Dno přijde ve 2. čtvrtletí.
2. 6. 2020
O hloubce poklesu domácí ekonomiky za celý letošní rok můžeme zatím pouze spekulovat. Důležité bude nejen to, jak prudký pokles HDP vykáže 2. čtvrtletí, ale především to, jak rychlé bude oživení ekonomiky ve 2. polovině letošního roku. Reálný je interval letošního poklesu české ekonomiky mezi 5 % až 10 %.
Obavy z rychlého růst spotřebitelské inflace či dokonce hyperinflace nejsou na místě
25. 5. 2020
Pokud se tak v nadcházejících čtvrtletích něčeho opravdu obávat, tak jednoznačně růstu nezaměstnanosti, z něho vyplývající slabé poptávky a výsledně desinflačních až deflačních tlaků. Naopak hrozba vysoké spotřebitelské inflace či rovnou hyperinflace je v českých podmínkách, stejně jako ve „vyspělém“ světě, zcela minimální.
Česká ekonomika v závěru loňského roku pořádně přidala na tempu. Srovnání tempa růstu HDP se zbylými zeměmi skupiny V4 je mírně zavádějící.
15. 2. 2019
Česká ekonomika v závěrečném čtvrtletí loňského roku pořádně přidala na tempu. Oproti 3. čtvrtletí vzrostla o 1,0 %, meziročně o 2,9 % a v souhrnu za celý loňský rok o 3,0 %.
Index spotřebitelských cen (leden) – inflace na začátku roku pořádně přidala na tempu
13. 2. 2019
Spotřebitelské ceny v lednu pořádně přidaly na tempu, když oproti prosinci vzrostly o 1,0 % a v meziročním srovnání o 2,5 %. To je výrazně nad prognózou České národní banky s 2,0 %.
Zpomalení maloobchodních tržeb ve 3. čtvrtletí
5. 11. 2018
Maloobchodní tržby v září meziročně vzrostly o 1,4 % a po očištění o nestejný počet pracovních dnů o 2,5 %. Oproti srpnu se zvýšily o 0,6 %. Ve 3. čtvrtletí meziroční růst maloobchodních tržeb činil 3,7 %.
Silný růst mezd pokračoval i ve 2. čtvrtletí letošního roku
4. 9. 2018
Z mezinárodního pohledu je obdobně rychlý růst mezd jako v ČR i ve středoevropském regionu, v Pobaltí a v Rumunsku. Naopak výrazně pomaleji rostou mzdy v západních a jižních zemích EU. Co se týká absolutní výše mzdy, tak průměrná mzda v ČR se i přes rychlý růst v posledních čtvrtletích pohybuje zhruba na třetině mzdové úrovně Německa (nutné je však zmínit, že tento poměr není očištěn paritou kupní síly).
Čínu i přes rychlý ekonomický růst čekají velké výzvy
1. 8. 2018
Jedním z hlavních ekonomických témat posledních týdnů je nárůst protekcionistických opatření mezi Čínou a USA, tj. mezi zeměmi které bojují o post globální ekonomické jedničky. O hospodářské situaci USA se píše poměrně často, avšak situace v čínské ekonomice a výzvy, kterým tato východoasijská země musí čelit, se už tak často nerozebírají. V souvislosti s tím zaujme nedávná analýza Mezinárodního měnového fondu analyzující minulý i budoucí vývoj tohoto hospodářského giganta.
Hlavní světové měny mají špatný fundament
22. 6. 2018
V posledních týdnech má koruna tendence oslabovat. Projevuje se to např. na jejím kurzu vůči euru či dolaru. Na první pohled by se mohlo zdát, že jak euro, tak i dolar mají dobrý fundament. Od Evropské centrální banky (dále ECB) se letos očekává ukončení kvantitativního uvolňování a v druhé polovině příštího roku po dlouhé době první zvyšování úrokových sazeb. V USA pak k utahování měnové politiky dochází již nějakou dobu. Jsou ale tyto dvě hlavní světové měny na tom opravdu dobře, nebo skrývají mnohá rizika.
Česká národní banka před rokem ukončila kurzový závazek a přestala udržovat kurz koruny vůči euru nad hladinou 27 CZK/EUR
4. 4. 2018
Česká národní banka se v listopadu 2013 připojila po bok těch centrálních bank, které využívaly nestandardní nástroje měnové politiky. A těch byla v roce 2013 ve vyspělém světě většina. Kurzový závazek však splnil svůj hlavní účel, tj. dosažení 2 % spotřebitelské inflace, až výrazně později, než Česká národní banka původně očekávala.
Obchodní války – reálná hrozba či zbytečná panika?
28. 3. 2018
Současný růst globální ekonomiky je jeden z nejvyšších za posledních deset let. V loňském roce se navíc růst HDP týkal v podstatě všech zemí a regionů od eurozóny, přes USA, Čínu a Japonsko až po země závislé na vývozu komodit jako je Brazílie či Rusko. To před rokem 2017 nebylo zvykem, protože se vždy našla skupina zemí, kterým se z různých příčin hospodářsky nedařilo. Pozitivní jsou v tomto směru i vyhlídky na silný hospodářský růst pro letošní rok, avšak s jedním velkým otazníkem. Tímto otazníkem jsou obchodní bariéry a případná negativní spirála obchodních překážek, která by mohla vyústit až v obchodní války.
Výsledky italských parlamentních voleb – varování pro Evropu, ale hlavně vysoká nejistota pro Itálii
5. 3. 2018
Mezi italskými stranami, uskupeními a bloky sice existuje řada rozdílů, ale lze najít i něco, co jednotlivé strany spojuje. Společným jmenovatelem jsou daňové škrty, vyšší důchody, vyšší sociální benefity všeho druhu, jednoduše řečeno populismus. Paradoxní je, že druhým dechem ty samé politické strany slibují v nadcházejících deseti letech výrazné snížení italského státního dluhu a to o 20 až 40 procentních bodů, což je naprosto nereálné.
Komentář k maloobchodním tržbám – srpen 2017
6. 10. 2017
Při detailnějším pohledu určitě zaujme zpomalení prodejů přes internet, když v srpnu tržby rostly jen o 12,4 % meziročně, tedy nejpomaleji v letošním roce. Znamená to, že spotřebitelé ztrácejí zájem o prodeje přes internet? Rozhodně ne. Důvodem slabšího srpnového výsledku je především skutečnost, že loni v srpnu tržby přes internet rostly o velmi silných 31,1 %! Přesun prodejů z kamenných prodejen směrem na internet tak nekončí, naopak dále pokračuje.
Krátký komentář k dnešnímu zasedání bankovní rady ČNB (27.září 2017) - psáno před zasedáním
27. 9. 2017
Výsledně vnímám pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání jako vyrovnanou padesát na padesát. Téměř s jistotou však lze říci, že pokud se sazby nezvýší v září a zároveň nedojde k dramatickému obratu ve vývoji domácí či evropské ekonomiky, tak se zvýšení sazeb dočkáme v listopadu. Je tedy zřejmé, že se ČNB podobně jako mnoho dalších centrálních bank v posledních měsících zřetelně vydala na cestu utaženějších měnových podmínek.
Německé parlamentní volby – dopad na euro omezený, programový nesoulad mezi FDP a Zelenými
25. 9. 2017
FDP jako liberální strana prosazuje volný obchod, větší podporu podnikání, snížení byrokracie a sociálních příspěvků a v souhrnu snížení státního dluhu. Oproti tomu Zelení prosazují větší výdaje na tzv. zelenou politiku, chtějí zavést vyšší daně pro velmi bohaté a zpřísnit dohled nad bankovním sektorem.
Komentář k maloobchodním tržbám – červenec 2017
5. 9. 2017
Důvody, které stojí za pokračujícím růstem maloobchodních tržeb, zůstávají neměnné. Velmi nízká nezaměstnanost, růst reálných mezd a nižší obavy spotřebitelů ze ztráty zaměstnání. Spotřebitelská důvěra zůstává velmi vysoká a naznačuje, že silný růst maloobchodu bude pokračovat i ve druhé polovině letošního roku.
ČNB na dnešním zasedání zvyšuje poprvé od února 2008 úrokové sazby. Dalšího zvýšení sazeb se však letos nedočkáme.
3. 8. 2017
Toto zvýšení sazeb ČNB má velmi symbolický význam v tom smyslu, že definitivně ukončuje období nulových sazeb, které bylo spojeno s nejistotou hospodářského vývoje v ČR. ČNB tímto zvýšením sazeb říká - končí období hospodářské nejistoty s nízkou inflací a nulovými sazbami a začíná nové období konjunktury s vyšší inflací a zvyšováním sazeb.
Budou se přes léto v ČR zvyšovat úrokové sazby?
13. 7. 2017
ČNB dosavadní nezvyšování sazeb obhajuje kromě posilující koruny po ukončení kurzového závazku například tím, že než začne zvyšovat sazby, tak chce mít jistotu, že domácí inflační tlaky budou schopny převážit případné protiinflační tlaky ze zahraničí. Ruku na srdce, s ohledem na velikost a otevřenost české ekonomiky, je toto v podstatě nereálné.
Komentář k maloobchodním tržbám – květen 2017
7. 7. 2017
S ohledem na velmi nízkou nezaměstnanost, když v ČR je míra nezaměstnanosti vůbec nejnižší v zemích EU, růst reálných mezd a celkově příznivé ekonomické klima je velmi pravděpodobné, že meziroční růst maloobchodních tržeb kolem 5 % bude pokračovat i ve druhé polovině letošního roku.
Krátký komentář k zasedání bankovní rady ČNB k 30. 3. 2017
24. 3. 2017
České národní bance tak v ekonomické rovině nic nebrání, aby po více jak třech letech oznámila ukončení kurzového závazku a přestala korunu držet nad hladinou 27 Kč/EUR. Přesto však na nadcházejícím březnovém zasedání konec kurzového závazku neoznámí a to vzhledem k tomu, že se oficiálně zavázala ukončit intervenční režim až po 1. čtvrtletí 2017. K definitivnímu ukončení kurzového závazku následně může dojít kdykoliv po 31. březnu, tj. klidně již v dubnu na některém ze čtvrtečních „malých“ zasedání bankovní rady.
Rychlý růst mezd v loňském roce, avšak stále slabší než v letech 2006 a 2007
10. 3. 2017
Vzhledem k tomu, že v posledním čtvrtletí loňského roku již rychleji rostly ceny, tak reálný růst průměrné mzdy činil 2,8 %, respektive 4,6 % u mzdy mediánové. V souhrnu za celý loňský rok vzrostla průměrná mzda nominálně o 4,2 % na 27 589 korun.
Komentář k průmyslové produkci – červen 2016
8. 8. 2016
To, jak se bude ve druhé polovině letošního roku dařit průmyslu jako celku, je do značné míry odvislé od toho, jaký bude zájem v eurozóně o v ČR produkované automobily a díly. Každopádně je nutné počítat s tím, že tempo růstu produkce bude ve druhé polovině roku slabší a to i vzhledem k některým negativním signálům – např. poklesu červencovému indexu PMI pod neutrální hranici 50 bodů.
Komentář k maloobchodním tržbám – červen 2016
5. 8. 2016
Nákupní horečka u nás sice nedosahuje takové intenzity jako například v Rumunsku, ale z pohledu dynamiky maloobchodních tržeb patří ČR v letošním roce mezi ty evropské země, kde prodeje rostou nadprůměrně rychle. Pro zajímavost v Rumunsku za první polovinu roku vzrostly tržby v maloobchodu meziročně o více jak 17 %. První polovina letošního roku tak potvrzuje předpoklad, že spotřeba domácností bude letos tahounem ekonomického růstu.
Výsledek referenda ve Velké Británii - Brexit
24. 6. 2016
S výsledkem referenda samozřejmě vyvstala otázka, zda Česká národní banka (ČNB) může oddálit ukončení intervenčního režimu. Odpověď zní - ano, může. V případě, že ve druhé polovině letošního roku bude vzhledem k Brexitu přetrvávat zjitřená atmosféra na finančních trzích, tak Evropská centrální banka velmi pravděpodobně posune ukončení programu kvantitativního uvolňování na konec r. 2017, případně až do r. 2018. ČNB by tak pravděpodobně byla nucena ukončení intervenčního režimu odložit až na konec příštího roku či až do r. 2018.
Maloobchodní tržby – duben 2016
6. 6. 2016
Velmi dobře se v dubnu prodávala motorová vozidla. Poptávka po nových automobilech se oproti předchozím letům netýká již primárně firem, ale stále více se na ní podílejí i domácnosti. Slabý naopak zůstal v dubnu prodej počítačů a komunikačních zařízení. Tržby sice v dubnu meziročně vzrostly o 2,2 %, ale v souhrnu za první čtyři měsíce letošního roku jsou ve srovnání za stejné období loňského roku o 0,5 % nižší. V předchozích letech přitom bylo zvykem, že tržby za počítače rostly více jak dvouciferným tempem.
Ex post: Zasedání bankovní rady ČNB 6.8.2015
6. 8. 2015
Reakce koruny na zasedání ČNB byla naprosto minimální, v řádu několika haléřů. ČNB tak velmi pravděpodobně prodloužila červencový „nový normál“ na měnovém páru koruny vůči euru. Ten spočívá v tom, že se obchoduje těsně nad hladinou 27 Kč/EUR s maximálními denními pohyby několika haléřů. Pokud se v nejbližších týdnech na finančních trzích nic zásadního nestane, může tento nový normál trvat minimálně do dalšího zasedání bankovní rady ČNB, které proběhne 24. září.
Zahraniční obchod - červen 2015
6. 8. 2015
Naprosto klíčovou položkou vývozu jsou stroje a dopravní prostředky, které v červnu tvořily přes 52 % veškerého vývozu. Výsadní postavení v tomto směru zaujímá vývoz silničních vozidel, který činí přes 20 % veškerého vývozu a tento poměr se navíc zvyšuje. Vzhledem k tomu, že je výroba automobilů cyklické odvětví, tak do budoucna vysoká závislost na automobilech může pro Česko představovat nebezpečí poklesu vývozu v případě, že se evropská poptávka po automobilech sníží.
Průmyslová produkce - červen 2015
6. 8. 2015
To, že průmysl roste již osm měsíců v řadě, se pozitivně promítá i do zvyšování zaměstnanosti v jednotlivých odvětvích. Jedním z nejrychlejších růstů zaměstnanosti se mohou pochlubit v automobilovém průmyslu, kde zároveň pracuje nejvíce zaměstnanců. V 1. čtvrtletí letošního roku to bylo přes 151 tis. Téměř 12 % veškerých zaměstnanců průmyslu vyrábí automobily a závislost Česka na výrobě aut tak i v tomto ohledu roste.
Zasedání bankovní rady ČNB 25.6.2015
22. 6. 2015
Nadpoloviční většina bankovní rady se jednoznačně drží názoru, že kurzový závazek nebude opuštěn dříve než ve druhé polovině roku 2016. Změna úrokových sazeb, respektive jejich zvýšení, protože dolů již nemají kam klesat, je zase nejprve podmíněna ukončením kurzového závazku. Takže to hlavní, co budou centrální bankéři na nadcházejícím a následně i na nadcházejících zasedáních dělat je, že budou vyčkávat a slovně usměrňovat kurz koruny k euru. Ten, kdo očekává od ČNB nějakou akci, bude zklamán.
Aktualizovaný vývoj CZK k USD
28. 4. 2015
• Růstové vyhlídky eurozóny se v poslední době zlepšily, oproti tomu hospodářský růst v USA bude letos slabší, než se ještě na začátku letošního roku čekalo.
• Původní otázka o kolik letos Fed úrokové sazby zvýší, se změnila na otázku, zda vůbec dojde ke zvýšení úrokových sazeb.
• Současné hodnoty amerického dolaru jsou příliš silné a ve druhé polovině letošního roku očekávám oslabení americké měny.
Podíl nezaměstnaných osob - únor 2015
9. 3. 2015
I v případě celoevropského srovnání patří Česká republika k zemím, kde je míra nezaměstnanosti vůbec jedna z nejnižších a jen mírně převyšuje sousední země Německo a Rakousko. V tomto případě je však nutné zdůraznit, že se pracuje s jinou metodikou výpočtu nezaměstnanosti, než používá Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Průmyslová produkce - rok 2014
6. 2. 2015
V souhrnu lze říci, že se loni průmyslu dařilo. Objem průmyslové produkce konečně překonal doposud rekordní rok 2007 a to navzdory poklesu produkce v těžbě a v energetice. Příznivé jsou vyhlídky i pro letošní rok a většina podpůrných ukazatelů jako předstihové průmyslové indikátory, hodnota nových zakázek či data z Německa ukazují, že průmyslová konjunktura bude pokračovat.
Jasný vzkaz ECB trhům a jasný signál pro slabší kurz koruny k americkému dolaru
5. 6. 2014
Výsledek dnešního zasedání Evropské centrální banky (ECB) přinesl jasný vzkaz. ECB chce vrátit inflaci v eurozóně k dvouprocentnímu inflačnímu cíli (předběžný odhad květnového meziročního růstu inflace v eurozóně činil pouze 0,5 %), zároveň chce zlepšit dostupnost úvěrů malým a středním podnikům (růst peněžní zásoby M3 v dubnu činil jen 0,8 %, přitom celovaná úroveň ECB je 4,5 %) a bojovat proti příliš silnému euru, které by mohlo destabilizovat křehký hospodářský růst v eurozóně.