Akcenta top

Koruna vyhlíží úroveň 25 CZK/EUR

Koruna vyhlíží úroveň 25 CZK/EUR
Miroslav Novák
Miroslav Novák

07.09.2021

Koruna v letošním roce vůči euru posilovala a doposud si dokázala připsat zisky přesahující 3 %. Na začátku září se kurz koruny k euru pohyboval v blízkosti hladiny 25,40 CZK/EUR a česká měna tak již dokázala vymazat velkou část ztrát související s nástupem pandemie Covidu19 z loňského února a března. Aktuálně se sice koruna nachází de facto na úrovních ze začátku roku 2020, ale na maxima z loňského roku, úroveň 24,80 CZK/EUR, ji stále ještě zhruba 60 haléřů zbývá. Je možné, že se koruna na tuto úroveň podívá ještě v letošním roce, respektive je alespoň letos reálné posílení koruny k hranici 25 CZK/EUR?

Pokud vyjdeme z toho, že hlavním motorem posilování koruny je v posledních měsících měnová politika České národní banky (ČNB), samozřejmě s přihlédnutím k vývoji pandemie Covidu19, tak nás z tohoto pohledu čeká mimořádně zajímavé zasedání bankovní rady ČNB na konci září. Důvod? Je totiž zcela reálné, že centrální bankéři zvýší úrokové sazby rovnou o 50 bazických bodů. Na zasedáních v srpnu a v červnu přitom hlavní úrokovou sazbu shodně zvýšili o 25 bazických bodů.

S tím, jak dochází k akceleraci spotřebitelské inflace, oživuje ekonomika a hrozby uzavírek spojené s pandemií se snižují, tak se zároveň zvyšuje potřeba normalizovat měnovou politiku s nastavením úrokových sazeb k hodnotám z před začátku pandemie. O tom, že je ČNB připravena k razantnějšímu zvýšení sazeb přitom v minulém týdne velmi otevřeně hovořil guvernér J. Rusnok. O zvýšení sazeb rovnou o 50 bazických bodů se přitom hlasovalo, leč neúspěšně, již v červnu a v srpnu a pokaždé byl iniciátorem V. Benda. Teprve nyní v září má však toto razantní zvýšení reálnou šanci na úspěch, když klíčové bude jaké stanovisko zaujmou guvernér J. Rusnok, viceguvernéři M. Mora a T. Nidetzký a T. Holub. Od O. Dědka a A. Michla podporu v tomto směru čekat nelze.

Z pohledu rozhodování členů ČNB bude velmi důležité, jak dopadne srpnová inflace. Předpokládat lze další zrychlení a je reálné, že se meziroční růst dostane těsně pod 4 %. To by mohl být pomyslný jazýček na vahách ve prospěch razantnějšího zvýšení sazeb. ČNB sice cíluje inflaci na horizontu měnové politiky, tj. aktuální změna sazeb bude mít dopad především až na druhou polovinu příštího roku, ale ČNB zároveň nemůže ignorovat ani současný rychlý růst cen v jádrové složce inflace a evidentní nárůst inflačních očekávání. Rizikem pro razantní zvýšení sazeb zůstává pandemie Covidu19, jejíž vývoj se v posledních týdnech bagatelizuje.

Pokud ČNB v závěru září skutečně přistoupí k razantnějšímu zvýšení sazeb a zároveň se na finančních trzích udrží alespoň trochu současného optimismu, tak je pravděpodobnost dalšího posilování koruny vůči euru poměrně vysoká. A minimálně testování hranice 25 CZK/EUR je v nadcházejících týdnech pravděpodobné. Pokud navíc ČNB vydrží apetit ve zvyšování sazeb i ve 4. čtvrtletí, tak je jen otázka času, kdy se koruna podívá i pod zmíněnou 25. A není se čemu divit, když úrokový diferenciál začíná hrát stále silněji ve prospěch české měny.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností