Akcenta top

Hrubý domácí produkt – 3. čtvrtletí 2021

Hrubý domácí produkt – 3. čtvrtletí 2021
Miroslav Novák
Miroslav Novák

29.10.2021

Předpoklad slabšího růstu domácí ekonomiky ve 3. čtvrtletí se naplnil. Hrubý domácí produkt (HDP) ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 1,4 % k/k a o 2,8 % r/r. Ve 3. čtvrtletí pokračovalo oživení spotřeby domácností a kladně k růstu přispívala i tvorba hrubého kapitálu, a to pravděpobně především díky zásobám. Rostly i vládní výdaje. Negativně k HDP naopak přispíval zahraniční obchod. Z pohledu nabídky se dařilo především sektoru služeb a obchodu, zatímco průmysl do HDP přispěl negativně. Detailnější údaje k HDP poskytne Český statistický úřad na konci listopadu.

Růst domácí ekonomiky ve 3. čtvrtletí je tak pozvolnější, než se ještě na začátku září očekávalo. Hlavním důvodem je slabší výkon průmyslu, což platí primárně pro automobilový sektor. Zatímco hospodářské oživení po kritickém 2. čtvrtletí loňského roku táhl především průmysl, tak hlavním motorem domácí ekonomiky se nyní stává spotřeba domácností, respektive služby. Je však krajně nepravděpodobné, že spotřeba domácností bude schopna plně kompenzovat výpadek průmyslu ve 4. čtvrtletí, obzvláště, když je spotřebitelský apetit domácností stále více pod tlakem prudkého zrychlování spotřebitelské inflace.

Návrat domácí ekonomiky na předkoronavirové úrovně se tak odkládá nejdříve do druhé poloviny příštího roku. Rovněž je nutné přepsat prognózu celkového růstu HDP pro letošní rok směrem dolů. Pokud vyjdu z předpokladu, že HDP ve 4. čtvrtletí může mezikvartálně kvůli výpadku automobilového průmyslu stagnovat, tak celkově domácí ekonomika letos poroste jen o necelá 2,5 %.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností