01.11.2022
Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu ČSÚ poklesla oproti 2. čtvrtletí o 0,4 % a v meziročním srovnání tempo růstu HDP zvolnilo na 1,6 %. Jedná se o první mezikvartální pokles HDP od 1. čtvrtletí 2021.
Do výkonu české ekonomiky se již negativně promítá extrémně vysoká inflace a probíhající energetická krize, což velmi dobře patrné na slabé spotřebě domácností. Druhá polovina letošního roku tak bude ve znamení technické hospodářské recese, protože mezikvartální pokles HDP lze téměř s jistotou očekávat i ve 4. čtvrtletí. V souhrnu za celý letošní rok lze pravděpodobně očekávat růst HDP mezi 2,4 – 2,5 %.
Za mezikvartálně nižším HDP stála ve 3. čtvrtletí především nižší domácí poptávka, zatímco zahraniční poptávka přispívala kladně. Pokles spotřeby domácností v průběhu 3. čtvrtletí již dopředu avizovaly slabé maloobchodní tržby, zhoršení situace v sektoru služeb a hluboký propad spotřebitelské důvěry. Na spotřebu domácností negativně doléhá velmi vysoká inflace citlivých položek spotřebního koše v kombinaci s poklesem reálných mezd a nejistotou mezi spotřebiteli. Naopak se dařilo průmyslu a to primárně automobilovému, kde se pozitivně promítlo zlepšení situace v narušených výrobních řetězcích.
K meziročnímu růstu HDP ve 3. čtvrtletí pozitivně přispěla tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka, zatímco příspěvek spotřeby domácností již byl pravděpodobně záporný. Na detailnější vhled do struktury HDP si však budeme muset počkat až na začátek prosince. Šance, že by ČSÚ revidoval HDP výrazněji směrem nahoru, je však minimální.