18. 03. 2021
V příštím týdnu zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB) a tak neuškodí podívat se blíže na to, co je možné od březnového zasedání očekávat. Téměř s jistotou lze říci, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Hlavní úroková sazba tak setrvá na úrovni 0,25 %, diskontní na 0,05 % a lombardní na 1,00 %. Březnové zasedání bankovní rady se zároveň obejde bez nové makroekonomické prognózy, kterou ČNB zveřejní až na začátku května.
Březen sice ještě neskončil, ale je zřejmé, že 1. čtvrtletí letošního roku bylo opět negativně poznamenáno vývojem koronavirové pandemie a restriktivními vládními opatřeními. Pokles hrubého domácího produktu (HDP) tak bude v 1. čtvrtletí velmi pravděpodobně o něco hlubší, než s čím počítá únorová prognóza ČNB. Oproti tomu spotřebitelská inflace v lednu a v únoru rostla oproti prognóze ČNB rychleji, ačkoliv jedním z hlavních důvodů byly volatilní ceny potravin. Od poloviny února zároveň došlo k oslabení koruny vůči euru a zbrzdilo se tak utahování měnových podmínek skrz kurzový kanál. Výhled na vývoj tříměsíční sazby PRIBOR, který ukazuje na trojí zvýšení sazeb ČNB v letošním roce, se v tuto chvíli jeví jako nereálný.
Výsledkem restriktivních vládních opatření je posun domácího hospodářského oživení hlouběji do 2. čtvrtletí, čímž se odkládá i utažení měnových podmínek ze strany ČNB. Rozvory s centrálními bankéři v posledních týdnech vyznívají jasně v tom smyslu, že do doby, než bude pandemie Covid19 udržitelně pod kontrolou, tak je zvyšování úrokových sazeb zcela mimo hru. Premisa je taková, že riziko negativních dopadů v případě, že by ČNB začala zvyšovat sazby příliš brzy, je vyšší, než pokud by se ČNB se zvyšováním sazeb zpozdila. Původní optimistické odhady, že by mohla ČNB začít sazby zvyšovat ve 2. čtvrtletí, jsou nyní zcela passé. První možné zvýšení úrokových sazeb se tak přesouvá do 3. čtvrtletí, ale i to je v tuto chvíli spíše optimistický termín.
Výsledně nejdůležitější je však to, že ČNB navzdory současnému vývoji nemění výhled na měnovou politiku. Pouze dochází ke změně načasování a oddálení zvýšení sazeb na pozdější termín. A to je naprosto zásadní rozdíl ve srovnání s dalšími centrálními bankami ve středoevropském regionu i ve srovnání s Evropskou centrální bankou. Z tohoto pohledu lze říci, že se ČNB poměrně ortodoxně drží svého hlavního mandátu, tj. inflačního cíle a cenové stability. A to je v současné době nákupů státních dluhopisů a záporných sazeb poměrně unikátní.