Akcenta top

ČNB opět překvapila a potřetí v řadě razantně zvýšila úrokové sazby

ČNB opět překvapila a potřetí v řadě razantně zvýšila úrokové sazby
Miroslav Novák
Miroslav Novák

22.12.2021

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání nakonec zvýšila úrokové sazby rovnou o 1 procentní bod (p.b.) místo očekávaných 0,75 p.b. Hlavní sazba tak nově činí 3,75 %. Dnešní zvýšení sazeb je sice nad tržním odhadem, ale tak úplně překvapivé to není, protože již předem někteří členové bankovní rady avizovali, že budou opět hlasovat pro výrazné zvýšení sazeb. Při pohledu na vývoj jádrové složky inflace nebo inflace ve službách se bankovní radě vlastně ani nelze divit, že takto reaguje, protože inflační dynamika je skutečně velice silná.

Razantní prosincové zvýšení úrokových sazeb ze strany bankovní rady ČNB zároveň nelze brát jak konečnou úroveň. Na tiskové konferenci guvernér J. Rusnok uvedl, že hlavní úroková sazba může jít s ohledem na velmi prudký růst inflace i výrazně nad 4 %. Cyklus utahování měnové politiky tak podle mě může nakonec kulminovat až ve 2. čtvrtletí příštího roku s hlavní sazbou až těsně pod 5 %.

Koruna dostala na tiskové konferenci s J. Rusnokem důležitý impuls k dalšímu posílení. J. Rusnok totiž avizoval, že úrokové sazby mohou jít na začátku příštího roku dále rychle nahoru. Zároveň zdůraznil, že koruna neposiluje tak rychle jak ČNB očekávala. V závěru letošního, případně na začátku příštího roku, je podle mě stále pravděpodobnější, že koruna zamíří pod hranici 25 CZK/EUR.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností