Akcenta top

ČNB je vzhledem k okolnostem poměrně optimistická

ČNB je vzhledem k okolnostem poměrně optimistická
Miroslav Novák
Miroslav Novák

06. 11. 2020

Bankovní rada ČNB ponechala na listopadovém zasedání jednomyslně úrokové sazby beze změny na stávajících úrovních. Centrální bankéři ostatně v rozhovorech během října poměrně jasně avizovali, že v listopadu preferují hlasovat pro stabilitu úrokových sazeb.

Nová makroekonomická prognóza sice přinesla dílčí úpravy, avšak celkový výhled na směřování spotřebitelské inflace a domácí ekonomiky se významněji nezměnil. Nová prognóza tak i nadále implikuje stabilitu tržních úrokových sazeb na stávajících úrovních a jejich pozvolný nárůst ve druhé polovině příštího roku. Podle guvernéra j. Rusnoka je však pravděpodobné, že bankovní rada ČNB ponechá sazby beze změny po delší dobu, než s čím počítá základní scénář prognózy.

Hlavními nejistotami jsou podle ČNB především výraznější zhoršení druhé vlny pandemie v ČR i v zahraničí a také vývoj domácí fiskální politiky v příštím roce.

Jak lze listopadové zasedání bankovní rady hodnotit? Na jedné straně bankovní rada nepřekvapila, protože ohledně stability úrokových sazeb jsou centrální bankéři konzistentní. Rovněž pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky je po listopadu v nejbližším horizontu nízká a změnit by to mohlo snad jen opravdu další výrazné zhoršení druhé vlny pandemie v ČR a v Evropě. Na druhé straně je překvapivé, že i nová makroekonomická prognóza vyznívá v rámcovém výhledu poměrně dost optimisticky, protože kumulace rizik je opravdu vysoká.

Koruna během tiskové konference dokázala vůči euru posílit na úroveň 26,60 CZK/EUR. Současné posílení koruny považuji za neudržitelné, avšak vzhledem k postoji ČNB se rovněž významně snižuje šance, že by koruna ve zbytku letošního roku otestovala jarní minimum na úrovni 28 CZK/EUR.

Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností