03.02.2023
Únorové zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) se obešlo v podstatě bez jakýchkoliv překvapení. Úrokové sazby byly opět ponechány beze změny s hlavní sazbou na 7 % a závazek nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny zrovna tak. Guvernér A. Michl sice nevylučuje, že bankovní rada na některém z dalších zasedání může sazby zvýšit, ale na rovinu si přiznejme, že pravděpodobnost zvýšení sazeb je extrémně nízká. Obzvláště, když bankovní radu nyní opouští viceguvernér M. Mora, který společně s T. Holubem hlasoval pravidelně a neúspěšně pro ještě vyšší sazby. To platí i únorové zasedání, kdy návrh zvýšení sazeb o 50 bazických bodů neprošel poměrem dva ku pěti.
Zveřejněny byly základní parametry nové makroekonomické prognózy ČNB, přičemž nová prognóza oproti té listopadové neobsahuje významnější změny. O něco vyšší inflace (10,8 %) a o něco mírnější pokles české ekonomiky (-0,3 %) v letošním roce doprovázený mírně silnějším kurzem koruny k euru (24,5 CZK/EUR). Nic se nemění ani na tom, že bankovní rada upřednostňuje vyhlazení trajektorie úrokových sazeb, tj. nezvyšovat a následně nesnižovat tak jak ukazuje vývoj sazeb 3M PRIBOR. A v neposlední řadě se nic nemění ani na tom, že meziroční dynamika inflace sestoupí podle prognózy na 2 % inflační cíl ČNB v první polovině r. 2024.
Guvernér A. Michl byl na tiskové konferenci tentokrát o něco sdílnější, když vypíchl význam silné koruny pro snížení inflace a nižší dovozní ceny. Za pozornost stála i již dříve několikráte zmíněná teze, že bankovní rada chce držet úrokové sazby na vyšších úrovních déle a i v delším horizontu chce být měnově politicky přísnější, než tomu bylo po r. 2008. I to je důvod, proč očekávám, že ČNB bude držet sazby beze změny po větší část letošního roku a ke snížení sazeb bankovní rada přistoupí teprve ve 4. čtvrtletí. Samozřejmě hodně v tomto směru napoví první polovina letošního roku a vlastně i lednová inflace, která bude zveřejněna v příštím týdnu.