Akcenta top

Korunu bude v březnu srážet Covid19

Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu však nadále počítáme s posilováním české měny.

Koruna aktuálně opět pod silným vlivem pandemie Covidu19

Závěr února přinesl velmi dynamický vývoj. Opětovná akcelerace pandemie Covidu19 v ČR se promítla do výrazného zpřísnění restriktivních vládních opatření. V extrémním případě nelze v březnu zcela vyloučit ještě další zpřísnění restrikcí včetně přerušení činnosti ve výrobních podnicích. Lehce zrychlující covidová čísla jsou navíc patrná i v dalších zemích EU. V samotném závěru února navíc došlo ke zhoršení sentimentu na finančních trzích. Všechny tři zmíněné faktory jsou pro korunu negativní a během března se tak zvyšuje pravděpodobnost, že se koruna bude nacházet na slabších hodnotách. Očekáváme obchodování především v rozmezí 26 – 26,50 CZK/EUR, avšak v případě realizace extrémní verze restriktivních opatření (přerušení provozu v průmyslových podnicích) nelze vyloučit ani dočasné oslabení koruny k hladině 27 CZK/EUR. Průměrný kurz koruny k euru v 1. čtvrtletí letošního roku prognózujeme na hladině 26,20 CZK/EUR. Rovněž je nyní velmi nepravděpodobné, že by ČNB ve 2. čtvrtletí přikročila ke zvýšení úrokových sazeb.

Silná restriktivní opatření budou protažena minimálně do poloviny dubna

Očekáváme, že pod prodejním tlakem se koruna bude nacházet i na začátku 2. čtvrtletí, protože předpokládáme, že silná restriktivní opatření budou protažena minimálně do poloviny dubna. Na udržitelné posílení koruny zpět pod hranici 26 CZK/EUR si pravděpodobně budeme muset počkat až do druhé poloviny 2. čtvrtletí. Výraznější hospodářské oživení se oproti původním předpokladům posouvá až na květen. Průměrný kurz koruny k euru v 2. čtvrtletí letošního roku prognózujeme na hladině 26,10 CZK/EUR.

V průběhu 2. čtvrtletí a následně i ve druhé polovině letošního roku očekáváme udržitelné posilování koruny 

Od konce 2. čtvrtletí předpokládáme, že koruna začne udržitelně posilovat. Za prognózovaným posilováním koruny stojí hned několik faktorů. Za prvé se jedná o pozitivní sentiment na finančních trzích, který je podporován výhledem na vakcinaci evropské populace. Dostatečná proočkovanost v zemích EU je přitom klíčovým předpokladem pro udržitelné hospodářské oživení od 2. čtvrtletí letošního roku a zároveň i klíčovým předpokladem pro udržitelné posílení koruny. Druhým důležitým faktorem je měnová politika České národní banky (ČNB). Centrální bankéři i nadále signalizují, že ve druhé polovině letošního roku mohou začít zvyšovat úrokové sazby a tzv. utahovat měnovou politiku. V případě, že ČNB úrokové sazby skutečně zvýší, tak dojde k rozšíření kladného úrokového diferenciálu ve prospěch koruny vůči euru, což je opět argument pro posílení koruny. Třetím faktorem, který podporuje posílení české měny jsou kladné bilance se zahraničím. V loňském roce vykázala ČR poměrně silné přebytky obchodní bilance se zbožím a službami a na běžném účtu platební bilance. Pozitivní trend přebytkových bilancí se zahraničím bude pokračovat i v letošním roce. 
graf-eurcz-prognoza-202103-mno

Zajistěte si kurz – Využijte termínové obchody s AKCENTOU

  • Jsou velmi snadno dostupné i pro malé firmy a živnostníky už od nízkých částek (od 10 000 EUR nebo ekvivalentu v jiné měně)
  • Jsou ZDARMA – neplatíte žádné poplatky za zpracování, poskytnutí ani vedení
  • Umožňují lepší plánování cash flow – nepřicházíte o peníze kvůli kurzovému riziku a máte možnost lepšího finančního plánování
  • V případě negativního vývoje kurzu nepřicházíte o svou marži z uzavřeného obchodu
  • Získáte jistotu pevného kurzu po celou dobu kontraktu a můžete v klidu spát
  • Vždy máte možnost podle aktuální situace a potřeby daný forward zkrátit či prodloužit (plně či částečně)
  • V nabídce různé typy termínových obchodů, pomůžeme Vám vybrat ten nejvhodnější

Mám zájem o nabídku nebo bezplatnou konzultaci!

Vyplňte, prosím, následující formulář nebo nám zavolejte na infolinku +420 498 777 701.
Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
 *
  *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Informace obsažené na této stránce jsou poskytovány společností AKCENTA CZ a.s. a slouží výhradně pro informační účely. Nejedná se o žádnou pobídku k nákupu či prodeji měn, finančních nebo kapitálových nástrojů. AKCENTA CZ a.s. poskytuje tyto informace v dobré víře ze zdrojů, které považuje za důvěryhodné. Zároveň nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti nebo úplnosti těchto informací a nepřebírá za obsah těchto informací žádnou právní zodpovědnost ani za případnou ztrátu nebo škodu, kterou by klient mohl utrpět. Bez předchozího souhlasu AKCENTA CZ a.s. nelze obsah těchto stránek ani jejich části kopírovat nebo dále šířit. (c) AKCENTA CZ a.s.
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností