ČR: Průmyslová produkce v červnu poklesla o 3,8 % m/m, zatímco vzrostla o 2,2 % r/r. Stavební produkce se v červnu zvýšila o 0,2 % m/m a o 8,5 % r/r. V zahraničním obchodu vývoz v červnu vzrostl o 4,7 % r/r a dovoz o 5,5 % r/r při kladné obchodní bilanci ve výši 18,8 mld. korun.
Eurozóna:Důvěra investorů podle agentury Sentix v srpnu mírně poklesla na 27,7 bodu z červencových 28,3 bodu.
Německo:Průmyslová produkce v červnu poklesla o 1,1 % m/m, respektive vzrostla o 2,4 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu nového týdne mírně ztrácela a kolem poledne se obchodovalo na úrovni 26,16 CZK/EUR. Během odpoledne však koruna dokázala posílit a vrátit se k úrovni 26,10 CZK/EUR. Pondělí bylo bohaté na domácí makroekonomická data. Zatímco stavební produkce v červnu meziročně vzrostla o téměř 10 %, tak výkon průmyslu byl s meziročním růstem lehce přes 2 % o poznání horší. Průmysl, respektive zpracovatelský průmysl, je přitom hlavním tahounem růstu domácí ekonomiky v posledních letech. Máme se ve 2. polovině roku obávat poklesu průmyslu a tím pádem i citelnějšího zpomalení HDP? Zatím určitě ne. Červnové zpomalení průmyslu je totiž kombinací vysoké statistické základny z května, poklesu energetiky a těžby a výsledně i snížení tempa růstu produkce automobilů. Pozitivní hospodářský vývoj v eurozóně však naznačuje, že růst proexportně zaměřeného českého průmyslu bude, i když s nižší dynamikou, pokračovat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna zkraje nového týdne pohybovala nad hladinou 22 CZK/USD, konkrétně především v rozmezí 22,10 – 22,20 CZK/USD. Oproti tomu vůči polskému zlotému koruna mírně posílila a v závěru odpoledne se pohybovala v blízkosti úrovně 6,14 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pondělí posílil a během odpoledne se krátce nacházel pod úrovní 304 HUF/EUR. Druhá středoevropská měna, polský zlotý, vůči euru naopak oslabila na 4,25 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne obchodovalo především v okolí úrovně 1,18 USD/EUR. K mírnějším pohybům na eurodolaru přispěla absence významnějších makroekonomických dat z eurozóny i z USA. A podobně ani úterý příliš mnoho zajímavých statistik nenabídne.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (červenec), Devizové rezervy (červenec)
Německo: Obchodní bilance, běžný účet platební bilance (červen)
USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB (červenec)