ČR:Obchodní bilance v červenci v deficitu 2,1 mld. CZK. Průmyslová produkce v červenci +3,3 % r/r. Stavebnictví v červenci +1,8 % r/r.
Polsko: Centrální banka NBP ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní sazba zůstala na 1,5 %.
Německo: Průmyslové objednávky v červenci +0,7 % m/m.
USA:Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu +3,3 % t/t. Obchodní bilance v červenci v deficitu 43,7 mld. USD. Index PMI ve službách v srpnu vzrostl z 54,7 b. na 56 b. Index ISM ve službách v srpnu vzrostl z 53,9 b. na 55,3 b. Místopředseda americké centrální banky (Fedu) Stanley Fischer oznámil rezignaci s účinností 13. října, tedy o rok dříve, než končí jeho mandát.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna si vůči euru připsala malé ztráty a uzavřela na hladině 26,10 CZK/EUR. Stavebnictví sice ožívá, ale zahraniční obchod i průmyslová produkce v červenci zklamaly. Zejména obchodní bilance podstatně zaostala za rekordním přebytkem z minulého roku, což ale na druhou stranu nelze brát jako důvod k obavám, protože navzdory červencovému výsledku budou čisté exporty v letošním roce stále důležitým přispěvatelem k růstu ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Koruna již od pondělí vůči americkému dolaru víceméně stagnuje. Včera se obchodovalo převážně kolem hladiny 21,85 CZK/USD. Dnes by již zasedání ECB mohlo s kurzem výrazněji zahýbat. Na páru se zlotým si domácí měna přilepšila a posunula se k hranici 6,15 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polská centrální banka ponechala sazby beze změny, zlotý však od rána slábl a do závěru odpoledne se přesunul k hodnotám kolem 4,252 PLN/EUR. Na měnovém páru HUF/EUR se nic zajímavého neodehrálo a kurz se v podstatě pohyboval do strany v blízkosti hranice 306 HUF/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru panoval klid a během evropské seance se neodehrály větší pohyby. Za nízkou volatilitou můžeme hledat především vyčkávání na dnešní zasedání ECB. Na jednu stranu vzhledem k současným silným hodnotám eura neočekáváme, že by z ECB zazněly silně jestřábí hlasy, protože by euru akorát pomohly k dalším ziskům. Na druhou stranu zářiová zasedání byla historicky ta, na kterých ECB oznamovala změny v měnové politice a s přihlédnutím ke zlepšující ekonomické situaci v eurozóně, rostoucím cenám evropských akcií a faktu, že nákup dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování v příštím roce pravděpodobně narazí na limity kvůli nedostatku německých státních dluhopisů, tak přeci jen bychom se dnes mohli dočkat překvapení.
Očekávaná data a události
Německo: Průmyslová produkce (červenec)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (2. kvartál), Zasedání Evropské centrální banky
USA: Změna produktivity práce v nezemědělských sektorech – NFP (2. kvartál), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Projev člena Fedu