ČR:Maloobchodní tržby v červnu +8,4 % r/r. Viceguvernér ČNB V. Tomšík řekl, že je zřejmé, že koruna je stále překoupená.
Německo:Průmyslové objednávky v červnu +1 % m/m.
USA:Obchodní bilance v červnu v deficitu 43,6 mld. USD. Míra nezaměstnanosti v červenci na úrovni 4,3 %. Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru v červenci 205 tisíc. Průměrná hodinová mzda v červenci +0,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna si vůči euru v závěru týdne připsala ztráty v rozsahu několika málo haléřů a během pozdního odpoledne se pohybovala v blízkosti 26,11 CZK/EUR. Jak to bude v srpnu s kurzem koruny vůči euru? Žádné výraznější posilování koruny vůči euru v nejbližších týdnech neočekáváme. ČNB sice zvýšila úrokové sazby, ale jejich další zvýšení během letošního roku již moc pravděpodobně nevypadá. Rovněž dlouhodobější výhled na růst sazeb pro nadcházejících 12 měsíců naznačuje, že s jejich zvyšováním bude ČNB i nadále velmi opatrná. Z výše uvedeného vyplývá, že očekávat v brzké době kurz koruny k euru kolem 25,50 není moc reálné. Během srpna se obchodování spíše opět stabilizuje nad hladinou 26 CZK/EUR, ačkoliv páteční vývoj koruny naznačuje, že by mohlo dojít i k prudšímu a významnějšímu oslabení koruny (mějme na paměti, že spekulativní pozice v CZK rozhodně nejsou malé).
USDCZK & PLNCZK: Koruna v pátek opustila hodnoty pod hranicí 22,00 CZK/USD a do pozdního odpoledne oslabila k hladině 22,23 CZK/USD. Ztráty si připsala i na páru se zlotým, kde ukončila na 6,159 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Pohyby zlotého k euru byly poměrně nevýrazné. Kolem 17. hodiny se kotoval pohyboval na mírně silnějších hodnotách na 4,236 PLN/EUR. Forint ztrácel a v závěru odpoledne se pohyboval na 304,7 HUF/EUR.
EURUSD: Závěr týdne přinesl nad očekávání pozitivní data z amerického trhu práce, která pomohla dolaru alespoň prozatím zastavit nepříznivý vývoj z posledních týdnů. Do konce evropské seance se obchodování na eurodolaru posunulo k hranici 1,175 USD/EUR. Čísla z trhu práce byla navíc podpořena i uspokojivým růstem mezd.
Očekávaná data a události
ČR: Obchodní bilance (červen), Průmyslová produkce (červen)
Německo: Průmyslová produkce (červen)
USA: Projev člena Fedu Bullarda, Spotřebitelské úvěry (červen)