ČR: Viceguvernér ČNB V. Tomšík řekl, že pozitivní vývoj české ekonomiky a jeho prognóza naznačují, že od poloviny 2017 by měnová politika mohla začít být méně uvolněná, než doposud. Jinými slovy zopakoval, že tehdy by pravděpodobně mohla být ukončena kotva na koruně.
Maďarsko: Index cen výrobců v listopadu -0,5 % r/r.
Německo: Index PMI ve službách v prosinci poklesl z 55,1 b. na 54,3 b.
Eurozóna: Index PMI ve službách se v prosinci zvýšil z 53,7 b. na 53,8 b. Předběžný odhad HICP v prosinci +1,1 % r/r.
USA: MBA žádosti o hypotéku v uplynulém týdnu +0,1 % t/t. Zápis z prosincového zasedání Fedu dal najevo, že představitelé Fedu rozhodli o zvýšení úrokových sazeb především na základě reakce finančních trhů na zvolení D. Trumpa novým americkým prezidentem, a také kvůli souvisejícím očekáváním agresivní fiskální expanze.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera vůči euru pohybovala do strany kolem hranice 27 CZK/EUR. Během dne nebyla zveřejněna žádná data z tuzemské ekonomiky a dnes bude situace obdobná. Nových čísel se dočkáme až na samotném konci týdne, přičemž v pátek bude zveřejněn i zápis z posledního zasedání ČNB.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna včera umazávala ztráty z úterý a do konce obchodní seance posílila k hladině 25,78 CZK/USD. Vůči zlotému koruna slábla a v závěru odpoledne se kotovala v blízkosti úrovně 6,177 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské ukončily v černých číslech. Zlotý se do pozdních odpoledních hodin přesunul lehce pod hranici 4,37 PLN/EUR, a momentálně je tak nejsilnější od poloviny listopadu 2016. Forint se kolem 17. hodiny obchodoval u hladiny 307,9 HUF/EUR.
EURUSD: Investorský sentiment se včera obrátil ve prospěch eurozóny, z čehož v důsledku pochopitelně těžila i společná evropská měna, která do závěru evropské obchodní seance posílila k úrovni 1,048 USD/EUR. Inflace v eurozóně totiž zrychlila na nejvyšší úroveň od listopadu 2013. Tahounem rychlejšího růstu cen byla vyšší inflace v Německu, která meziročně dosáhla 1,7 %. Jako příznivé lze vnímat i fakt, že inflace zrychlila zejména díky výraznějšímu zdražení energie a potravin.
Očekávaná data a události
Slovensko: Maloobchodní tržby (listopad)
Maďarsko: Míra nezaměstnanosti (listopad)
Eurozóna: Index cen výrobců (listopad)
USA: Zaměstnanost podle ADP (prosinec), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Index PMI ve službách (prosinec), Index ISM za sektor služeb (prosinec)