ČR:Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +2,5 % k/k a +4,7 % r/r. Index PMI za výrobní sektor v srpnu poklesl z 55,3 b. na 54,9 b. Česká národní banka (ČNB) k upřesněnému výsledku růstu české ekonomiky za 2. kvartál uvedla, že robustní zvyšování spotřeby domácností odráží zrychlující mzdovou dynamiku, rostoucí optimismus spotřebitelů a nadále nízké úrokové sazby. ČNB dodala, že v souhrnu lze konstatovat, že ve 2. čtvrtletí letošního roku došlo k dalšímu výraznému zrychlení růstu české ekonomiky, a to v podstatně větší míře, než ČNB prognózovala, a že odchylka meziročního růstu HDP ve 2. čtvrtletí od prognózy ČNB směrem nahoru byla dána vyšším příspěvkem všech výdajových složek s výjimkou spotřeby vlády.
Polsko:Index PMI za výrobní sektor v srpnu vzrostl z 52,3 b. na 52,5 b.
Německo: Index PMI za výrobní sektor v srpnu vzrostl z 58,1 b. na 59,3 b.
Eurozóna:Index PMI za výrobní sektor se v srpnu zvýšil z 56,6 b. na 57,4 b. Člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny řekl, že dokud má eurozóna nízkou inflaci, nevidí perspektivu pro vyšší úrokové sazby. Další představitel ECB Vítor Constâncio uvedl, že pokračující cyklické zotavování v eurozóně probíhá teď šířeji a je konsolidovanější. Dodal, že zadání normalizovat inflaci a vrátit nezaměstnanost na přijatelnou úroveň bude nadále obtížné.
USA:Míra nezaměstnanosti v srpnu na úrovni 4,4 %. Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech v srpnu: 156 tisíc. Průměrná hodinová mzda v srpnu +0,1 % m/m. Index PMI za výrobní sektor se v srpnu poklesl z 53,3 b. na 52,8 b. Index ISM za výrobní sektor srpnu vzrostl z 56,3 b. na 58,8 b. Výdaje ve stavebnictví v červenci -0,6 % m/m. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v srpnu vzrostla z 93,4 b. na 96,8 b. Nová podoba Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) by mohla být hotova ještě do konce letošního roku. Bílý dům uvedl tuto zprávu s tím, že se na tom shodli americký prezident Donald Trump s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Revize růstu české ekonomiky za 2. čtvrtletí pomohla koruně posílit k hladině 26,02 CZK/EUR, před koncem obchodní seance se však vracela k 26,07 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruna rovněž nejdříve posilovala i vůči americkému dolaru, odpoledne však zisky odevzdala zpět a ukončila na 21,94 CZK/USD. Na páru se zlotým se odehrál zcela opačný scénář a v závěru odpoledne se domácí měna pohybovala na 6,13 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru posiloval k 304,5 HUF/EUR a posléze se vracel k 305,3 HUF/EUR. Obdobně se i zlotý nejdříve sílil k 4,236 PLN/EUR, aby nakonec uzavřel ve ztrátě na 4,256 PLN/EUR.
EURUSD: S eurodolarem na konci týdne zahýbala data ze Spojených států, kde byla zveřejněna celá řada makro statistik v čele s čísly za trh práce. Ta na rozdíl od středečních čísel od ADP zaostala za očekáváními a způsobila dolaru dočasné ztráty. V závěru evropské seance se kurz eurodolaru kotoval na 1,188 USD/EUR.