ČR: Česká národní banka (ČNB) zvýšila hlavní zápůjční sazbu – 2T repo na 0,25 %, lombardní sazbu na 0,5 % a diskontní sazba zůstala na 0,05 %. ČNB zvýšila odhad růstu české ekonomiky na rok 2017 na 3,6 % a pro rok 2018 na 3,2 %. Predikci inflace korigovala směrem dolů, ve 3. kvartále 2018 ji očekává na 1,9 % a ve 4. kvartále 1,8 %.
Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v červenci poklesl z 54 b. na 53,1 b.
Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru v červenci stagnoval na 55,4 b. Maloobchodní tržby v červnu +0,5 % m/m a +3,1 % r/r.
USA:Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 240 tisíc. Index PMI ve výrobním sektoru v červenci vzrostl z 54,2 b. na 54,7 b. Index ISM ve službách v červenci poklesl z 57,4 b. na 53,9 b. Průmyslová produkce v červnu +3,0 % m/m. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu +6,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna po zasedání ČNB prudce posilovala k 25,89 CZK/EUR, do pozdního odpoledne se však vrátila k 26,02 CZK/EUR. Včerejší zvýšení sazeb ČNB má velmi symbolický význam v tom smyslu, že definitivně ukončuje období nulových sazeb, které bylo spojeno s nejistotou hospodářského vývoje v ČR. ČNB tímto zvýšením sazeb říká - končí období hospodářské nejistoty s nízkou inflací a nulovými sazbami a začíná nové období konjunktury s vyšší inflací a zvyšováním sazeb. Jak to bude v nejbližších měsících s kurzem po ukončení éry nulových sazeb? Žádné výraznější posilování koruny vůči euru během srpna neočekáváme. ČNB sice dnes zvýšila úrokové sazby, ale jejich další zvýšení během letošního roku již moc pravděpodobně nevypadá. Rovněž dlouhodobější výhled na růst sazeb pro rok 2018 naznačuje, že s jejich zvyšováním bude ČNB i nadále velmi opatrná a v roce 2018 by mohla zvyšovat sazby dokonce jen jednou o 0,25 procentního bodu. Z výše uvedeného vyplývá, že očekávat v brzké době kurz koruny k euru kolem 25,50 CZK/EUR není moc reálné. Během srpna se obchodování spíše opět stabilizuje nad hladinou 26 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na měnovém páru s americkým dolarem pokračovala ve sbírání zisků a do konce obchodní seance se posunula k úrovni 21,90 CZK/USD. Na páru se zlotým koruna po 14. hodině prorazila hranici 6,09 CZK/PLN, později odpoledne se však vrátila k 6,12 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Forint včera mírně ztrácel a do pozdního odpoledne oslabil k 303,8 HUF/EUR. Naopak zlotý si nepatrně přilepšil a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,248 PLN/EUR.
EURUSD: Na eurodolaru se včera nic zajímavého neodehrálo. Euro akorát v závěru odpoledne lehce posílilo a na konci evropské seance se pohybovalo na 1,188 USD/EUR. Výsledky amerických dat dopadly celkově spíše negativně a nahrály spekulacím, že dnešní čísla z tamního trhu práce nedosáhnou na očekávání.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (červen)
Německo: Průmyslové objednávky (červen)
USA: Obchodní bilance (červen), Míra nezaměstnanosti (červenec), Změna zaměstnanosti v soukromém sektoru (červenec), Průměrná hodinová mzda (červenec)