Německo: Ceny dovozu v únoru vzrostly o 1,7 % m/m a o 1,4 % r/r. Růst spotřebitelských cen v březnu dle předběžného odhadu zpomalil na 0,5 % m/m, meziročně zrychlil na 1,7 % (dle údajů harmonizovaných s EU zpomalil na 0,5 % m/m a zrychlil na 2,0 % r/r).
Eurozóna: Důvěra v ekonomiku v březnu vzrostla na 101,0 b. Spotřebitelská důvěra v březnu dle finálních dat vzrostla na -10,8 b. Podnikatelská nálada v březnu vzrostla na 0,30 b.
USA: Spotřebitelská důvěra dle Conference Board v březnu vzrostla na 109,7 b. Index cen nemovitostí v lednu vzrostl o 1,0 % m/m a o 12,0 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České měně se během včerejška na měnovém páru s eurem zpočátku příliš nedařilo. V průběhu odpoledne zamířila až k hladině 26,20 CZK/EUR. Později se jí však podařilo část ztrát umazat a obchodovalo se těsně nad hranicí 26,15 CZK/EUR. Přesto však v souhrnu vůči pondělku mírně oslabila.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruně nepodařilo umazat pondělní ztráty a dále oslabila. Ještě v ranních hodinách se na tomto měnovém páru obchodovalo v blízkosti hladiny 22,20 CZK/USD, později však česká měna zamířila na úroveň 22,30 CZK/USD, v jejíž blízkosti setrvalo obchodování i po zbytek odpoledne. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo převážně v rozmezí 5,60 – 5,62 CZK/PLN, v souhrnu koruna oslabila a odevzdala tak zisky z úvodu týdne.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn oslabil také maďarský forint, když zamířil nad hladinu 363,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se zprvu vůči euru v dopoledních hodinách dařilo, když posílil pod hladinu 4,650 PLN/EUR. Po poledni však oslabil na úroveň 4,67 PLN/EUR a v závěru odpoledne dokázal tyto ztráty umazat pouze částečně.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera nedařilo společné evropské měně, v průběhu dne v jejím případě jednoznačně převládl oslabující trend a zamířila až k hladině 1,172 USD/EUR. Euro tak vůči americkému dolaru oslabilo na nejnižší hodnoty od loňského listopadu. Nepomohlo mu ani překvapivé zlepšení důvěry v ekonomiku eurozóny, která vzrostla z únorových 93,4 b. na 101,0 b. (ačkoli trh očekával nárůst pouze na 96,0 b.). Důvěra mezi spotřebiteli se přitom nachází na nejvyšších hodnotách od loňského února.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (březen)
Německo: Míra nezaměstnanosti (březen)
USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (březen), Rozjednané prodeje nemovitostí (únor)