Eurozóna: Index podnikatelského klimatu se aktuálně pohybuje na hodnotě 1,80 bodu. Index spotřebitelské důvěry se podle finálního údaje v listopadu zastavil na úrovni -6,8 bodu, tedy o dva body níž než v předcházejícím měsíci.
Německo: Index spotřebitelských cen podle předběžného listopadového údaje meziročně vzrostl o 5,2 procenta. Co se týče meziměsíčního srovnání, zde statistici pozorují propad o 0,2 procenta.
USA: Objem rozjednaných prodejů nemovitostí se v říjnu meziměsíčně navýšil o 7,5 procenta. Index výrobní aktivity v okolí Dallasu se aktuálně pohybuje na hranici 11,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Úvod nového obchodního týdne se české koruně v porovnání s jednotnou evropskou měnou vydařil. Ještě brzy zrána činil její směnný kurz 25,66 CZK/EUR, aby se v jednu chvíli dokonce dostal až nad hranici 25,7 Kč. Hodinu před obědem nicméně začala posilovat, díky čemuž srazila jeho hodnotu až na konečných 25,61 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Ve velice podobném duchu se nesl vývoj též na devizovém trhu s americkým dolarem. I zde koruna zpočátku ztrácela, avšak jen proto, aby následně zabrala a postupnými kroky se dopracovala ke kurzu 22,73 CZK/USD. Pomyslnou vadou na kráse tak zůstal snad jen devizový trh, na němž se koruna směňuje za polský zlotý a naopak. Zde si tuzemská zachovala kurz, který měli investoři možnost vidět již častě zrána – totiž 5,46 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Také maďarský forint si během pondělí ve srovnání s eurem polepšil, byť ne až tak výrazně. Zatímco ráno stálo jedno euro 368,9 forintu, odpoledně se kurz pohyboval na úrovni 368,2 HUF/EUR. Úspěšný den středoevropských měn završil svým triumfem polský zlotý. Jeho hodnota stoupla z dřívějších 4,700 PLN/EUR na konečných 4,688 PLN/EUR.
EURUSD: Co naopak zůstalo na tisícinu stejné, byl kurz eurodolaru. Přestože vývoj v jednu chvíli nahrával euru, nakonec se jeho hodnota v průběhu pozdního odpoledně vrátila na hladinu 1,127 USD/EUR, na níž ráno začínal.
Očekávaná data a události
ČR: Vývoj HDP (Q3/2021).
Eurozóna: Index spotřebitelských cen (listopad).
Německo: Index cen dovozu (říjen), vývoj míry nezaměstnanosti (listopad).
Polsko: Vývoj HDP, index spotřebitelských cen.
USA: Index PMI z okolí Chicaga (listopad), spotřebitelská důvěra (listopad), projev šéfa Fedu Jeroma Powella.