Eurozóna: Indikátor ekonomického sentimentu se v listopadu dle finálních údajů snížil na 87,6 b. (z revidovaných 91,1 b. v říjnu). Spotřebitelská důvěra se v listopadu snížila na -17,6 b. (z říjnových -15,5 b.).
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruny s eurem se ještě v pátečních ranních hodinách obchodovalo mírně pod hladinou 26,15 CZK/EUR. Již v průběhu dopoledne si však česká měna začala připisovat mírné ztráty a v závěru odpoledne se obchodovalo v těsné blízkosti úrovně 26,20 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru bylo nejprve možné v dopoledních hodinách sledovat oslabující trend koruny, když zamířila nad hladinu 21,95 CZK/USD. Později však tyto ztráty umazala a posílila pod tuto úroveň. Vůči polskému zlotému koruna v souhrnu mírně posílila k hladině 5,84 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v závěru týdne maďarský forint nejprve zamířil nad hladinu 362,5 HUF/EUR, během odpoledne však posílil k hladině 361 HUF/EUR. Polskému zlotému se na měnovém páru s eurem v pátek příliš nedařilo. V dopoledních hodinách oslabil k hladině 4,49 PLN/EUR. Ke konci odpoledne část ztrát umazal, obchodování probíhalo mírně nad hladinou 4,48 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek dařilo společné evropské měně, která posílila k hladině 1,195 USD/EUR. Nereagovala tak na zveřejnění výsledků zprávy Evropské komise, podle které v listopadu ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla (na 87,6 b.). Příčinu je nepochybně třeba hledat v druhé vlně koronavirové pandemie a souvisejících restriktivních opatřeních napříč evropskými zeměmi. Co se týče jednotlivých sektorů, nejvíce se důvěra snížila v rámci služeb (-17,3 b.) a obchodu (-12,7 b.). Nálada ve zpracovatelském sektoru a ve stavebnictví se zhoršila pouze mírně. Příliš optimističtí nejsou ani spotřebitelé (dle finálních dat poklesl indikátor na -17,6 b.), jejichž důvěra je nejníže od letošního května. V rámci největších evropských ekonomik se pak ekonomická nálada nejvíce zhoršila v Itálii (-8,7 b.) a ve Francii (-4,8 b.).
Očekávaná data a události
ČR: Peněžní nabídka M3 (říjen)
Německo: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (listopad)
Polsko: Hrubý domácí produkt – finální údaj (3. čtvrtletí)
USA: Rozjednané prodeje nemovitostí (říjen), Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (listopad)