ČR: Guvernér České národní banky (ČNB) J. Rusnok uvedl, že opuštění kurzového závazku na koruně se uskuteční nejpravděpodobněji kolem poloviny letošního roku. K tomuto dodal, že neexistují momentálně žádné zásadní faktory, které by načasování exitu změnily. Rusnok také varoval, že po exitu je možná "docela vysoká" volatilita v kurzu koruny, a že spekulanti by se kolísavosti měli obávat. Řekl ještě, že pro ukončení intervencí bude klíčové "robustní" naplňování inflačního cíle, a že v opuštění kurzového závazku na koruně může nastat "určitý prvek překvapení".
Německo:Ceny dováženého zboží v lednu +6 % r/r.
Eurozóna:Index cen výrobců v lednu +0,7 % m/m a +3,5 % r/r. Míra nezaměstnanosti v lednu na úrovni 9,6 %. Předběžný odhad harmonizované inflace v únoru +2 % r/r.
USA: Členka Fedu Lael Brainardová řekla, že bude pravděpodobně brzy vhodné zvýšit úrokové sazby. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu 223 tisíc.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna na páru s eurem navázala na dosavadní stagnující trend a zůstala přilepená u intervenční hranice 27 CZK/EUR. Vyjádření guvernéra ČNB J. Rusnoka s kurzem koruny nijak nezahýbala, přesto ale jeho slova podpořila spekulace, že by ČNB mohla ukončit kotvu na koruně na mimořádném zasedání, přičemž se jeví jako pravděpodobné, že centrální banka neponechá kurz koruny pouze v rukou trhů, ale vytyčí novou hladinu (např. 26 CZK/EUR), která bude představovat novou dočasnou intervenční hranici, pomocí které by ČNB mírnila spekulativní tlaky na korunu.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru nejdříve slábla k 25,72 CZK/USD, odpoledne se pak vrátila k 25,66 CZK/USD. Na páru se zlotým se domácí měně dařilo a umazala ztráty z úterý. Uzavřela na úrovni 6,283 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Značného oslabení jsme byli svědky u maďarského forintu, který vstoupil do obchodní seance u 307,2 HUF/EUR, a kolem 17. hodiny se pak kotoval v blízkosti 309,3 HUF/EUR. Zlotý odevzdal zisky z úterý a ukončil na 4,298 PLN/EUR.
EURUSD: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (USA) v minulém týdnu poklesly na téměř 44-léte minimu. Velmi překvapivá statistika nejdříve pomohla dolaru posílit k 1,048 USD/EUR, před koncem evropské seance však došlo k mírné korekci a eurodolar se vrátil k 1,052 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (4. kvartál) – zpřesněný výsledek
Slovensko: Maloobchodní tržby (leden)
Německo: Maloobchodní tržby (leden), Index PMI ve službách (únor)
Eurozóna: Index PMI ve službách (únor), Maloobchodní tržby (leden)
USA: Index PMI ve službách (únor), Index ISM v sektoru služeb (únor), Projevy členů Fedu