Eurozóna: Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,6 % m/m a poklesly o 3,3 % r/r.
Německo: Maloobchodní tržby v červenci poklesly o 0,9 % m/m a vzrostly o 4,2 % r/r.
USA: V soukromém sektoru bylo v srpnu podle ukazatele ADP vytvořeno 428 tis. pracovních míst. Průmyslové objednávky v červenci vzrostly o 6,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se ve středu nedařilo a vůči euru oslabila. V průběhu dne jednoznačně převažovaly obchody nad hladinou 26,30 CZK/EUR. Pod prodejním tlakem byl však včera celý středoevropský region, když vůči euru ztrácely i maďarský forint a polský zlotý. Novou čtvrtletní zprávu včera představila Národní rozpočtová rada, ve které zkritizovala vládní návrhy ohledně jednorázového příspěvku důchodcům ve výši 5000 Kč i zrušení superhrubé mzdy. Oba kroky podle Rady představují významné ohrožení střednědobé i dlouhodobé udržitelnosti domácích veřejných financí, s čímž lze naprosto souhlasit. Z makroekonomických statistik dnes bude poutat pozornost vývoj mezd ve 2. čtvrtletí, který byl výrazně poznamenán koronavirovými opatřeními. Průměrná mzda pravděpodobně reálně meziročně poklesla, což se stalo naposledy v roce 2013.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera oslabila zhruba o 20 haléřů a v závěru středečního odpoledne se nacházela nad úrovní 22,20 CZK/USD. Další oslabení koruny dnes bude pravděpobně limitováno hladinou 22,40 CZK/USD. Pokud má dojít k dalšímu výraznějšímu oslabení koruny v nejbližších dnech, tak nezbytnou podmínkou je posilování dolaru vůči euru na hlavním měnovém páru. Na měnovém páru s polským zlotým koruna posílila a obchodování se přesunulo těsně nad hladinu 5,95 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se ve čtvrtek nedařilo. Maďarský forint zamířil na hladinu 359 HUF/EUR a je nejslabší od letošního dubna. Polský zlotý se během středečního odpoledne pohyboval v blízkosti hladiny 4,42 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru společná evropská měna oslabila a ke konci odpoledne se nacházela na hladině 1,184 USD/EUR. Po propadu srpnové spotřebitelské inflace v eurozóně se spekuluje o dalším uvolnění měnové politiky ze strany Evropské centrální banky (ECB). Zároveň však včera vůči dolaru ztrácely i další významné měny, takže za oslabením eura je nutné hledat více faktorů a nejenom obavy ECB z příliš rychle posilujícího eura. Dolaru ve středu odpoledne neuškodila ani slabší tvorba nových pracovních míst v srpnu (428 tis. místo tržního odhadu ve výši 950 tis.).
Německo: Kompozitní index PMI (srpen) – finální údaj
USA: Obchodní bilance (červenec), Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 29. srpna), Kompozitní index PMI (srpen), Index ISM v sektoru služeb (srpen)