Akcenta top

Ranní zprávy 29.11.2023

Ranní zprávy 29.11.2023
CZ2023_11_29

Klíčové události

  • Eurozóna: Peněžní nabídka M3 v říjnu klesla o 1,0 % r/r.
  • Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK v prosinci mírně roste na -27,8 b.
  • USA: Index cen nemovitostí v září vzrostl o 0,6 % m/m a o 6,1 % r/r. Spotřebitelská důvěra CB v listopadu vzrostla na 102,0 b. Index výrobní aktivity v okolí Richmondu v listopadu klesl na -5,0 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Česká koruna si včera na měnovém páru s eurem udržela předešlé zisky a dále na ně navázala. V dopoledních hodinách sice zprvu v jejím případě převládal oslabující trend, když zamířila nad hladinu 24,35 CZK/EUR, zejména později odpoledne si však začala připisovat zisky a zakončila pod úrovní 24,30 CZK/EUR. Pohybuje se tak na svých maximech od začátku září. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost budou v tomto týdnu stát například data o vývoji domácí ekonomiky ve 3. čtvrtletí.
  • USDCZK & PLNCZK: České měně se dařilo také vůči americkému dolaru, když si udržela předchozí zisky a dále posílila mírně pod hladinu 22,10 CZK/USD. Je tak nejsilnější od konce srpna. Na měnovém páru s polským zlotým koruna stejně jako v pondělí zakončila na hladině 5,60 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera dařilo maďarskému forintu, který zejména v závěru odpoledne posílil k hladině 377 HUF/EUR. Je tak na svých maximech za více než týden. Zisky si vůči společné evropské měně připsal také polský zlotý. Rovněž zejména v odpoledních hodinách, kdy se obchodování přesunulo z hladiny 4,35 PLN/EUR na úroveň 4,33 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které poprvé od letošního srpna posílilo na úroveň 1,10 USD/EUR. Odpoledne pak zakončilo na hladině 1,098 USD/EUR. Za pozornost stála data o vývoji důvěry amerických spotřebitelů CB za listopad. Ta mírně vzrostla na 102,0 b. (říjnová data byla revidována z původních 102,6 b. na 99,1 b.), index očekávání však zůstává již třetí měsíc v řadě pod úrovní 80 b. (ačkoli došlo k nárůstu), což dle historických dat signalizuje pro příští rok recesi. Přibližně dvě třetiny spotřebitelů vnímá recesi pro příštích 12 měsíců jako velmi pravděpodobnou. Hodnocení současné situace se přitom oproti říjnu téměř nezměnilo.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Spotřebitelská důvěra – finální údaj (listopad)
  • Německo: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (listopad)
  • USA: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (3. čtvrtletí), Zahraniční obchod se zbožím (říjen), Béžová kniha Fedu
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností