Akcenta top

Ranní zprávy 29.03.2021

Ranní zprávy 29.03.2021
CZ2021_03_29

Klíčové události

  • Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo v březnu roste na 96,6 b. Dílčí index hodnocení současné situace v březnu roste na 93,0 b. Dílčí index očekávání do budoucna roste na 100,4 b.
  • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v únoru vzrostl o 0,1 % m/m a o 1,4 % r/r. Zahraniční obchod se zbožím skončil v únoru schodkem ve výši 86,72 mld. USD. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v březnu dle finálních údajů roste na 84,9 b. Dílčí index hodnocení současné situace roste na 93,0 b. Dílčí index očekávání do budoucna roste na 79,7 b.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: České koruně se v závěru týdne na měnovém páru s eurem dařilo, v průběhu dne si převážně připisovala zisky. Ještě v ranních hodinách se obchodovalo nad hladinou 26,15 CZK/EUR, v závěru odpoledne se obchodování přesunulo pod úroveň 26,10 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: České měně se v pátek dařilo také vůči americkému dolaru. Postupně tak zamířila z hladiny 22,20 CZK/USD do blízkého okolí hladiny 22,10 CZK/USD v závěru odpoledne. Na měnovém páru s polským zlotým si koruna udržela čtvrteční zisky a dále posílila. V průběhu pátečního odpoledne převažovalo obchodování v rozmezí 5,61 – 5,62 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se dařilo také maďarskému forintu, který vůči euru dokázal posílit na hladinu 362 HUF/EUR (téměř měsíční maxima). Polský zlotý si sice na měnovém páru s eurem v souhrnu mírně polepšil, přesto však zůstává na nejslabších hodnotách od loňského října. Krátce však zamířil na hladinu 4,65 PLN/EUR, což jsou jeho minima od roku 2009.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo spíše americkému dolaru, který zamířil k hladině 1,177 USD/EUR. Během pátečního odpoledne však převládl posilující trend eura a obchodování se přesunulo do blízkého okolí hladiny 1,180 USD/EUR. Příjemně v pátek překvapila březnová data z průzkumu podnikatelského klimatu v Německu. Dle německého institutu Ifo v březnu roste důvěra německých firem na 96,6 b. a překonává tak tržní očekávání. Zároveň se jedná o nejvyšší hodnotu od června roku 2019. Zlepšilo se přitom jak hodnocení současné situace, tak očekávání do budoucna. Nejvíce optimistický je zpracovatelský sektor (nejoptimističtější očekávání od listopadu 2010), a to díky rostoucí poptávce ze zahraničí (USA a Čína). Nálada se však zlepšila i mezi poskytovateli služeb (zde je však třeba zdůraznit, že hotely, restaurace a společnosti z oblasti cestovního ruchu se stále nachází ve velmi špatné situaci, daří se však IT sektoru) a ve stavebnictví. V negativních číslech zatím zůstává pouze obchod.

Očekávaná data a události

  • USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (březen)
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností