Eurozóna: Kompozitní index PMI v září dle předběžného odhadu vzrostl na 47,1 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru klesl na 43,4 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb vzrostl na 48,4 b.
Německo: Kompozitní index PMI v září dle předběžného odhadu vzrostl na 46,2 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 39,8 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb vzrostl na 49,8 b.
Polsko: Růst peněžní nabídky M3 v srpnu zpomalil na 7,3 % r/r.
USA: Kompozitní index PMI v září dle předběžného odhadu klesl na 50,1 b. Dílčí index PMI ve zpracovatelském sektoru vzrostl na 48,9 b. Dílčí index PMI v sektoru služeb klesl na 50,2 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se v závěru týdne podařilo na měnovém páru s eurem posílit, v průběhu dne zamířila k hladině 24,35 CZK/EUR. Později část zisků odevzdala, obchodování se však udrželo pod úrovní 24,40 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost bude dnes stát tuzemský zářijový konjunkturální průzkum.
USDCZK & PLNCZK: Česká měna posílila také vůči americkému dolaru. Zatímco ještě ráno se obchodovalo na úrovni 22,95 CZK/USD, postupně se obchodování přesunulo pod hladinu 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně předešlé ztráty umazat nepodařilo, zakončila stejně jako ve čtvrtek na hladině 5,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v pátek prohloubil čtvrteční ztráty a v pozdějších odpoledních hodinách směřoval k hladině 390 HUF/EUR. Polský zlotý naopak na měnovém páru s eurem posílil, krátce zamířil k hladině 4,585 PLN/EUR. Později část zisků odevzdal a v závěru odpoledne se pohyboval na úrovni 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro v závěru týdne stejně jako ve čtvrtek zakončilo mírně nad hladinou 1,065 USD/EUR. V průběhu dne pak probíhalo obchodování převážně v rozmezí 1,063 – 1,066 USD/EUR. Pátek přinesl předběžné odhady podnikatelské aktivity PMI v Německu a celé eurozóně. Souhrnný index v rámci eurozóny mírně vzrostl a překonal tak očekávání trhu, aktivita však stále výrazně klesá. Tempo jejího poklesu v sektoru služeb se sice zmírnilo, již druhý měsíc v řadě se však nachází pod neutrální hranicí 50 bodů. Propad ve výrobním sektoru se pak ještě prohloubil (výroba se v důsledku klesající poptávky stále snižuje, klesl také počet nových objednávek a zaměstnanost). Data za Německo vyzněla o něco optimističtěji, navýšení PMI indexu bylo oproti očekávání trhu výraznější. Pokles podnikatelské aktivity je přitom stále tažen zejména situací ve zpracovatelském sektoru (výroba se snížila nejvíce od května 2020), zatímco tempo propadu ve službách se značně zmírnilo (stále se však nachází pod neutrální hranicí 50 bodů).
Očekávaná data a události
ČR: Konjunkturální průzkum (září)
Německo: Index podnikatelského klimatu Ifo (září)
Polsko: Míra nezaměstnanosti (srpen)
USA: Index výrobní aktivity v okolí Dallasu (září), Index národní aktivity v okolí Chicaga (srpen)