ČR:Česká národní banka od ledna 2022 obnoví program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. Schodek hospodaření vládních institucí za loňský byl potvrzen ve výši 318 mld. korun (-5,6 % v relaci k HDP) a konsolidovaný dluh tak vzrostl na 2,15 bilionu korun (37,7 % v relaci k HDP).
Eurozóna:Spotřebitelská důvěra v říjnu poklesla na -4,8 ze zářijových -4,0 bodu.
Polsko: Maloobchodní tržby v září vzrostly o 0,2 % m/m a o 5,1 % r/r.
USA:Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 16.září poklesly na 290 tis. Index aktivity ve výrobním sektoru v okolí Philadelphie v říjnu poklesl na 23,8 ze zářijových 30,7 bodu. Prodeje staršíchdomů v září vzrostly o 7,0 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek pokračovala v oslabování a obchodování se přesunulo lehce nad hladinu 25,60 CZK/EUR (nejslabší hodnota koruny od konce letošního července). Na kurz koruny i nadále dopadá vývoj v regionu, horší výhled na růst domácí ekonomiky v závěru roku a v neposlední řadě prudce rostoucí covidová čísla. Koruně včera nepomohla ani zpráva, že ČNB od příštího roku začne prodávat část výnosů z devizových rezerv. Vzhledem k tomu, že ČNB zároveň dodává, že transakce se budou uskutečňovat tak, aby byl jejich vliv na devizový kurz minimální, tak lze toto rozhodnutí ČNB chápat spíše jako postupný krok k normalizaci měnové politiky, než tak, že by si ČNB otevírala další dveře pro boj s nákladovou částí inflace skrz silnější kurz koruny. Druhým dechem je však třeba dodat, že určitý vliv na posilování koruny odprodeje přeci jen mohou mít, ačkoliv v tomto směru bude záviset na tom, v jakém objemu bude ČNB výnosy prodávat.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna oslabila a obchodovalo se kolem hladiny 22 CZK/USD. Pokud dnes koruna bude oslabovat na měnovém páru s eurem, tak se zvyšuje pravděpodobnost oslabení koruny k dolaru výrazněji nad hladinu 22. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo obchodování v rozmezí 5,56 – 5,58 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: I zbylé středoevropské měny včera vůči euru setrvávaly pod prodejním tlakem. Maďarský forint oslabil na úroveň 364 HUF/EUR a polský zlotý nad hladinu 4,60 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro brzy ráno oslabilo a ve zbytku dne se obchodovalo tzv. do strany v rozmezí 1,163 – 1,165 USD/EUR. Makroekonomický kalendář na obou stranách Atlantiku byl včera poměrně nezajímavý. Dnes mohou eurodolar přeci jen trochu rozpohybovat indexy PMI, a to především v případě slabších čísel z německého výrobního sektoru. Stále však počítáme s tím, že až do listopadového zasedání amerického Fedu (3/11) může být o větší pohyby na eurodolaru docela nouze.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (říjen) – předběžný odhad
Německo: Kompozitní index PMI (říjen) – předběžný odhad