Eurozóna: Běžný účet platební bilance v dubnu vykázal přebytek ve výši 14,4 mld. eur.
Německo: Ceny průmyslových výrobců v květnu klesly o 0,4 % m/m a o 2,2 % r/r.
Polsko: Průmyslová produkce v květnu klesla o 17,0 % r/r. Ceny průmyslových výrobců v květnu klesly o 1,5 %.
USA: Projevy centrálních bankéřů (Fed): Rosengren: Míra nezaměstnanosti na konci roku dosáhne dvouciferných hodnot.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: V pátečních dopoledních hodinách česká koruna vůči euru zprvu posílila k hladině 26,65 CZK/EUR, v průběhu odpoledne však tyto zisky odevzdala a obchodovalo se mírně pod hranicí 26,70 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Ke konci dopoledne koruna na měnovém páru s americkým dolarem oslabovala směrem k úrovni 23,85 CZK/USD, později se jí sice podařilo tyto ztráty umazat, v závěru odpoledne se však opět vrátila mírně nad tuto úroveň. Vůči polskému zlotému se koruně v pátek dařilo, když si dokázala připsat zisky posílením k hladině 5,97 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých měn středoevropského regionu maďarský forint mírně posílil pod hladinu 346 HUF/EUR a umazal tak část čtvrtečních ztrát. Obchodování polského zlotého na měnovém páru s eurem v průběhu dne probíhalo v těsné blízkosti hranice 4,45 PLN/EUR, na konci odpoledne však oslabil k hladině 4,47 PLN/EUR. Květnová data z Polska přinášejí určitou naději na postupné oživení tamního průmyslu. Meziroční pokles je sice stále velmi vysoký (-17,0 %), průmysl se však dokázal vzpamatovat z dubnového historického propadu (-24,6 % r/r). Tento trend by mohl naznačovat i další vývoj průmyslu v ČR (květnová data budou zveřejněna v prvním červencovém týdnu).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek zpočátku obchodovalo v těsné blízkosti hladiny 1,120 USD/EUR, odpoledne společná evropská měna mírně posilovala směrem k 1,125 USD/EUR, avšak později opět oslabila pod 1,12 USD/EUR. Evropská rada v pátek prostřednictvím videokonference jednala o novém návrhu víceletého rozpočtu EU a tzv. plánu obnovy po koronavirové krizi. Rada se shodla na tom, že je třeba evropskou ekonomiku podpořit (prostřednictvím 750 miliard eur, které si chce Evropská komise vypůjčit), v některých bodech však stále přetrvávají spory (například na celkový objem fondu, poměr mezi přímými granty a půjčkami, způsob rozdělení peněz ad.). Lídři členských zemí se však shodli na tom, že se k dohodě pokusí dospět v červenci, kdy je naplánován další summit.