Eurozóna: Spotřebitelské ceny v srpnu dle finálních dat vzrostly o 0,5 % m/m a o 5,2 % r/r. V jádrové složce ceny vzrostly o 0,3 % m/m a o 5,3 % r/r. Běžný účet platební bilance skončil v červenci po očištění přebytkem ve výši 20,9 mld. eur.
USA: Počet nově vydaných stavebních povolení v srpnu vzrostl o 6,9 % m/m. Počet nově zahájených výstaveb v srpnu klesl o 11,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura včera převažovalo obchodování v úzkém pásmu 24,42 – 24,45 CZK/EUR, v souhrnu koruna mírně posílila. Domácí makroekonomický kalendář byl prázdný, za pozornost však stál rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) J. Fraitem. Uvedl, že bankovní rada bude na zasedání v příštím týdnu podrobně diskutovat o strategii budoucího snižování sazeb, hlavní úroková sazba však téměř jistě zůstane nezměněna. ČNB může letos uvažovat o jejím snížení, jakékoli uvolňování měnové politiky však bude velmi opatrné a nejspíše proběhne ve srovnání s očekáváním pomaleji. Dle Fraita sice ČNB očekávání zpomalení inflace blízko k 2% cíli již na začátku příštího roku, rada však bude chtít držet měnovou politiku na relativně restriktivních úrovních déle, aby tím zaručila, že inflace setrvá na nízké úrovni.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna zprvu posilovala k hladině 22,80 CZK/USD, v průběhu odpoledne zisky odevzdala a obchodování se přesunulo nad úroveň 22,85 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna posilovala pod hladinu 5,25 CZK/PLN, v závěru odpoledne se pohybovala na této úrovni.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu oslaboval, odpoledne však většinu ztrát umazal a zakončil na úrovni 383,5 HUF/EUR. Polskému zlotému se vůči společné evropské měně včera příliš nedařilo, již od ranních hodin v jeho případě převládal oslabující trend a v závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 4,66 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru převládalo obchodování v rozmezí 1,068 – 1,071 USD/EUR. Zveřejněna byla finální srpnová spotřebitelská inflace v eurozóně, která byla oproti odhadu revidována směrem dolů. Roční míra inflace 5,2 % se nachází nejníže od ledna 2022. Jádrová složka zůstala nezměněna na 5,3 % r/r.
Očekávaná data a události
Německo: Ceny průmyslových výrobců (srpen)
Polsko: Růst zaměstnanosti a mezd v soukromém sektoru (srpen), Průmyslová produkce (srpen), Ceny průmyslových výrobců (srpen)