ČR:Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru v červenci poklesl na 55,3 bodu z červnových 56,4 bodu. Přebytek státního rozpočtu na konci července činil 24,97 mld. korun.
Eurozóna:Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostl o 0,6 % k/k a o 2,1 % r/r. Index PMI ve zpracovatelském sektoru za červenec byl zpřesněn na 56,6 bodu.
Německo:Míra nezaměstnanosti v červenci stagnovala na 5,7 %.
Polsko:Index PMI ve zpracovatelském sektoru v červenci poklesl na 52,3 z červnových 53,1 bodu.
USA: Inflace měřená jádrovým deflátorem osobní spotřeby v červnu vzrostla o 0,1 % m/m a o 1,5 % r/r. Index výrobní aktivity ISM ve zpracovatelském průmyslu v červenci oproti červnu mírně poklesl na 56,3 bodu, zatímco konkurenční index PMI se mírně zvýšil na 53,3 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý opět mírně oslabila a obchodování se během odpoledních hodin přesunulo nad hladinu 26,10 CZK/EUR. Za oslabením koruny mohlo včera stát přivírání dlouhých korunových pozic před blížícím se zasedáním ČNB (již tento čtvrtek 3/8). Přeci jen se nadcházející zasedání ČNB pojí s velkým otazníkem, zda ČNB zvýší či nezvýší úrokové sazby. Důvodem pro oslabení koruny mohl být i o něco slabší červencový index PMI, i když nálada mezi průmyslovými podniky zůstává nadále velmi optimistická. Dnes nebudou zveřejněny žádné důležitější domácí makroekonomické statistiky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý neudržela pondělní zisky a oslabila. Zatímco v úterý ráno se kurz nacházel několik haléřů nad hladinou 22 CZK/USD, tak v závěru odpoledne činil téměř 22,20 CZK/USD. Ztráty si v úterý koruna připsala i vůči polskému zlotému, kde se v závěru odpoledne obchodovalo v blízkosti 6,15 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v úterý dařilo maďarskému forintu, který vůči euru posílil až na úroveň 303 HUF/EUR, na nejsilnější hodnoty od loňského října. Polský zlotý se vůči euru pohyboval převážně v rozmezí 4,25 – 4,26 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru si euro v úterý další zisky vůči dolaru nepřipsalo a to navzdory silnému výsledku HDP ve 2. čtvrtletí. Ani data (např. index ISM) z USA však nebyla špatná. Po většinu dne se obchodovalo nad hladinou 1,18 USD/EUR, ačkoliv v závěru dne dolar mírně posílil po zmíněných 1,18.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index cen průmyslových výrobců (červen)
USA: Tvorba nových pracovních míst v soukromém sektoru podle agentury ADP (červenec)