ČR:Index PMI ve výrobním sektoru v květnu poklesl z 57,5 b. na 56,4 b.
Polsko:Index PMI ve výrobním sektoru se v květnu snížil z 54,1 b. na 52,7 b.
Německo:Index PMI ve výrobním sektoru v květnu vzrostl z 58,2 b. na 59,5 b.
Eurozóna:Index PMI ve výrobním sektoru v květnu vzrostl z 56,7 b. na 57 b.
USA:Změna zaměstnanosti podle ADP v květnu 253 tisíc. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 248 tisíc. Index PMI ve výrobním sektoru v květnu poklesl z 52,8 b. na 52,7 b. Výdaje ve stavebnictví v dubnu -1,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se včera obchodovala převážně v pásmu 26,31 – 26,41 CZK/EUR. Výsledek květnového výrobního PMI indexu se do vývoje koruny nijak nepromítl. Dnes nás čeká zpřesněný výsledek růstu české ekonomiky za 1. čtvrtletí. Podle předběžného odhadu z 16.5. vzrostl HDP v 1. čtvrtletí mezikvartálně o 1,3 % a meziročně o 2,9 %. Český statistický úřad k odhadům dodal, že k růstu přispěla zejména zahraniční poptávka podpořená rostoucí spotřebou domácností, a že výkonnost ekonomiky rostla ve většině odvětvích národního hospodářství, tj. nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb. Předběžný výsledek předčil očekávání meziročního růstu, které předpovídali 2,3 %. Velký podíl na robustním růstu tuzemské ekonomiky má oživení eurozóny, které je podpořeno i zlepšující se situací na evropském trhu práce.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v průběhu dne slábla k úrovni 23,55 CZK/USD, odpoledne se jí však podařilo tyto ztráty setřást a ukončila na 23,46 CZK/USD. Na páru se zlotým si koruna přilepšila a kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,327 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Polský zlotý včera slábl a do pozdního odpoledne se přesunul k hranici 4,19 PLN/EUR. Forint si připsal malé zisky a obchodní seance uzavřel u 307,5 HUF/EUR.
EURUSD: Americký dolar včera částečně korigoval ztráty ze středy. Na konci evropské seance se obchodoval v blízkosti 1,122 USD/EUR. Změna zaměstnanosti podle agentury ADP v květnu překonala odhady a nahrává očekáváním, že i dnešní vládní statistiky z amerického trhu práce dopadnou pozitivně.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (1. kvartál)
Eurozóna: Index cen výrobců (duben)
USA: Obchodní bilance (duben), Míra nezaměstnanosti (květen), Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (květen), Průměrná hodinová mzda (květen)