ČR: Bilanční suma České národní banky v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla o 1,12 bil. korun na 3,35 bil. korun. Za růstem stály téměř výhradně nakupená zahraniční aktiva v rámci intervenčního režimu.
Eurozóna: Spotřebitelské ceny podle předběžného dohadu v dubnu zrychlily na 1,9 % r/r z březnových 1,5 % a jádrový růst spotřebitelských cen zrychlil na 1,2 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny podle předběžného dohadu v dubnu vzrostly o 0,3 % m/m a o 2,0 % r/r.
USA: V pátek 28. dubna byl zveřejněn předběžný odhad HDP za 1. čtvrtletí s růstem o 0,7 % anualizovaně. V pondělí 1. května zveřejněné osobní příjmy v březnu vzrostly o 0,2 % m/m, zatímco osobní výdaje v meziměsíčním srovnání stagnovaly. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v březnu poklesly o 0,1 m/m a vzrostly o 1,6 % r/r. Index ISM ve zpracovatelském průmyslu v dubnu poklesl na 54,8 bodu z březnových 57,2 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruně se vůči euru v závěru minulého týdne dařilo a česká měna tak smazala část ztrát z předchozích dnů. Zatímco v pátek ráno se ještě koruna nacházela v blízkosti hladiny 27 CZK/EUR, tak v závěru odpoledne se pohybovala o téměř 20 haléřů níže, v blízkosti hladiny 26,80. Z domácích ekonomických událostí bude v tomto týdnu poutat největší pozornost čtvrteční zasedání České národní banky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek posílila o více jak 20 haléřů a v závěru týdne se nacházela v blízkosti úrovně 24,60 CZK/USD. Koruna posílila i vůči polskému zlotému, a to z 6,40 na odpoledních 6,35 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn polský zlotý v pátek vůči euru sice mírně oslabil, avšak obchodování se až na výjimky udrželo pod hladinou 4,23 PLN/EUR. Polská měna se i nadále nachází v blízkosti letošních maxim. Vůči euru v pátek oslabila i druhá regionální měna, maďarský forint. Obchodování se přesunulo k úrovni 313 HUF/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru pokračovalo i v pátek a v pondělí obchodování v postranním trendu 1,085 – 1,095 USD/EUR. Eurodolar z tohoto pásma nevychýlila ani vyšší páteční inflace v eurozóně a následně ani slabší výsledek amerického HDP a v pondělí horší index ISM.
Očekávaná data a události
ČR: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru (duben), Plnění státního rozpočtu (duben)
Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru (duben), Míra nezaměstnanosti (březen)
Německo: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru (duben)
Polsko: Index nákupních manažerů PMI ve zpracovatelském sektoru (duben)