Eurozóna: Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,2 % m/m a 1,2 % r/r, přičemž růst jádrové inflace činil 1,2 % r/r. V zahraničním obchodu v lednu export vzrostl o 0,2 % r/r, zatímco import o 0,2 % r/r poklesl při přebytkové obchodní bilanci ve výši 1,3 mld. eur.
Polsko: Mzdy v soukromém sektoru v únoru zrychlily na 7,7 % r/r a zaměstnanost se zvýšila o 1,1 % r/r.
USA: V únoru počet zahájených staveb domů poklesl o 1,5 % m/m a počet stavebních povolení poklesl o 5,5 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru bylo ve středu až do 16 hodiny přeci jen o něco klidnější než v předchozích dnech. Ke konci odpoledne však koruna velmi prudce oslabila až na 27,70 CZK/EUR (pětileté minimum). Opět je nutné zdůraznit, že vysoká rozkolísanost koruny rozhodně není minulostí a velmi prudké pohyby lze očekávat i v nejbližších dnech a týdnech. Vzhledem k tomu, že koruna již dosáhla dřívější intervenční hladiny (27 CZK/EUR), tak by již neměla být tou nejrychleji oslabující měnou středoevropského regionu, jak tomu bylo v první polovině března. Zároveň by bylo bláhové se domnívat, že koruna již nemá kam dále oslabovat. Prostor pro další ztráty koruny zde totiž nepochybně je, a to jak kvůli tomu, že rizikovější měny (od AUD, před HUF až po MXN) včetně koruny jsou pod extrémním prodejním tlakem, tak i kvůli tristním vyhlídkám pro českou ekonomiku (od přerušení výroby v největší domácí automobilce až po hororový výhled na budoucí vývoj zahraniční poptávky v eurozóně). Faktem nicméně je, že s dalšími ztrátami koruny by mohla přijít na řadu Česká národní banka (ČNB) a proti oslabující koruně intervenovat (zásobu devizových rezerv na to má více než slušnou – v únoru 134,6 mld. eur). Na jaké hladině konkrétně by ČNB s intervencemi začala je však otázkou a s ohledem na aktuální dění na trzích bychom přibližnou intervenční hladinu viděli ještě výše od současných hodnot (29–30 CZK/EUR?).
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve středu odpoledne velmi prudce oslabila až na 25,60 CZK/USD (tříleté minimum). Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování v rozmezí 6 – 6,12 CZK/PLN (koruna oslabila v závěru odpoledne).
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny ve středu vůči euru prudce oslabovaly a přepisovaly rekordy – maďarský forint oslabil na téměř 355 HUF/EUR (historické minimum), polský zlotý oslabil na skoro 4,54 PLN/EUR (téměř pětileté minimum zlotého).
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera nedařilo euru, které dále ztrácelo a ke konci středečního odpoledne testovalo hladinu 1,08 USD/EUR. Při pohledu na strmě rostoucí počet nakažených koronavirem v Evropě a drakonická opatření jednotlivých vlád se není čemu divit.
Očekávaná data a události
Polsko: Průmyslová produkce (únor), Ceny průmyslových výrobců (únor)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 14. března), Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu v okolí Philadelphie (březen)