Eurozóna: V zahraničním obchodu se zbožím v červnu export vzrostl o 0,3 % r/r, import poklesl o 17,7 % r/r a obchodní bilance byla přebytková ve výši 23 mld. eur.
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 12/8 poklesly na 239 tis. Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie v srpnu vzrostl na 12 z červencových -13,5 bodu. Index vývoje americké ekonomiky CB v červenci poklesl o 0,4 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru za absence domácích statistik včera mírně oslabila a obchodování se během dne odehrávalo lehce pod hladinou 24,10 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář dnes bude opět prázdný, a i v eurozóně a v USA bude zveřejněno jen málo zajímavějších statistik (výjimkou červencová HICP inflace v eurozóně). Dalšímu posílení by měla koruně bránit hranice 24 CZK/EUR, nad kterou se koruna těsně nacházela v úvodu tohoto týdne. Vzhledem k horší náladě na finančních trzích a silnějšímu dolaru však v posílení koruny příliš nevěříme. Pravděpodobnějším scénářem pro dnešek a příští týden je podle nás naopak oslabení koruny zpět do rozmezí 24,20 – 24,30 CZK/EUR a to i s ohledem na pokračující příliv slabých podnikatelských nálad (PMI, Ifo) z eurozóny.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna mírně posílila a odpoledne se obchodovalo kolem hladiny 22,10 CZK/USD. V závěru odpoledne však koruna většinu denního zisku odevzdala. Na měnovém páru s polským zlotým se včera obchodovalo v okolí hladiny 5,40 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 385–387 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru včera pozvolna oslaboval a v závěru odpoledne se nacházel v blízkosti hladiny 4,475 PLN/EUR. Další oslabení zlotého nelze v nejbližších dnech rozhodně vyloučit.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru sice včera euro vůči dolaru v průběhu dne mírně posilovalo, ale ke konci čtvrtečního odpoledne denní zisky odevzdalo a vrátilo se zpět pod hladinu 1,09 USD/EUR. Ze statistik byl zveřejněn červnový zahraniční obchod se zbožím v eurozóně. Velmi vysoký přebytek obchodní bilance ve výši 23 mld. eur byl dán primárně poklesem importu (geograficky z Ruska a z Číny a komoditně poklesem cen a nižším dovozem zemního plynu a ropy). Exportní dynamika byla slabá. V USA mírně poklesly nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti a zlepšil se index výrobní aktivity v okolí Philadelphie.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Index spotřebitelských cen HICP (červenec) – finálně, Projevy centrálních bankéřů (Evropská centrální banka) – P. Lane