ČR:Ceny v průmyslu v únoru vzrostly o 0,4 % m/m a o 3,1 % r/r. V zahraničním obchodě vzrostly v lednu ceny vývozu o 1,5 % r/r a ceny dovozu o 4,2 % r/r. Běžný účet platební bilance byl v lednu přebytkový ve výši 29,4 mld. korun.
Eurozóna:Spotřebitelské ceny v únoru vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,0 % r/r.
Polsko:Mzdy v soukromém sektoru v únoru vzrostly o 4,0 % r/r a zaměstnanost o 4,6 % r/r. Běžný účet platební bilance byl přebytkový ve výši 2,46 mil. eur.
USA:Počet započatých staveb domů v únoru vzrostl o 3,0 % m/m na 1,29 mil., zatímco počet stavebních povolení v únoru poklesl o 6,2 % m/m na 1,21 mil. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 11. březnem snížil na 241 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí i zahraniční události se do kurzu české měny nijak nepromítají. Koruna se tak i ve čtvrtek vůči euru pohybovala výhradně v těsné blízkosti intervenční hranice 27 CZK/EUR. Z domácích statistik stál za pozornost únorový vývoj cen mezi výrobci. Konkrétně v průmyslu došlo po dlouhém období deflace k růstu cen o 3,1 % meziročně a to především s ohledem na dražší energie. V lednu se naopak zhoršily směnné relace, tj. poměr mezi vývozními a dovozními cenami, když ceny dovozu rostly meziročně o 2,7 procentního bodu rychleji než vývozní ceny. Pro ČR a především pro automobilový průmysl je zajímavá informace o únorové registraci nových aut v zemích Evropské unie s meziočním růstem o 2,2 %. Poptávka po automobilech tak v Evropě zůstává silná.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si koruna ve čtvrtek udržela zisky ze středečního večera (po zasedání Americké centrální banky - Fed) a pohybovala se primárně v pásmu 25,10 – 25,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna opět mírně oslabila a obchodování se přiblížilo na dohled hladině 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Obě zbylé středoevropské měny vůči euru posilovaly. Maďarský forint v závěru odpoledne testoval hladinu 309 HUF/EUR a polský zlotý se pohyboval pod úrovní 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Euro si ve čtvrtek udrželo zisky ze středečního večera, kdy posílilo v reakci na výsledek zasedání Americké centrální banky (Fed). Během čtvrtku se obchodovalo výhradně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Fed sice zvýšil úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, avšak výhled na růst sazeb v letošním a v příštím roce ponechal beze změny, tj. trojí zvýšení sazeb v souhrnu o 0,75 procentního bodu letos i v roce 2018. Právě zde je nutné zpětně hledat důvod, proč dolar oslabil – část trhu očekávala agresivnější výhled na zvyšování sazeb.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Obchodní bilance (leden)
Polsko: Průmyslová produkce, Maloobchodní tržby, Index cen výrobců (únor)
USA: Průmyslová produkce (únor), Důvěra spotřebitelů podle indexu Michiganské univerzity (březen)