ČR:Ceny v průmyslu v prosinci vzrostly o 0,5 % m/m, avšak poklesly o 0,4 % r/r. V souhrnu za celý rok 2016 ceny v průmyslu poklesly o 3,3 %. V zahraničním obchodu v listopadu poklesly vývozní ceny o 1,4 % r/r a dovozní ceny o 1,0 % r/r.
Eurozóna: V zahraničním obchodu objem exportu vzrostl v listopadu o 6 % r/r a objem importu o 5 % r/r. Obchodní bilance byla přebytková ve výši 25,9 mld. eur.
Polsko:Spotřebitelské ceny po vyloučení vlivu potravin a energií v prosinci v meziročním srovnání stagnovaly.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vývoj kurzu koruny vůči euru pokračoval na spotovém trhu na úvod týdne v těsné blízkosti intervenční hladiny 27 CZK/EUR. Na termínovém trhu polevil tlak na posílení koruny. Prosincová data o vývoji cen výrobců naznačila, že bezmála tři roky trvající deflace v průmyslu je u konce, ačkoliv v souhrnu za celý rok 2016 ceny v průmyslu poklesly o 3,3 %. Současné zdražení ropy jsou hlavním důvodem, proč letos ceny průmyslových výrobců porostou. Celkově je tento týden slabší na data z domácí ekonomiky, když zajímavější a důležitější data a události nabídnou zahraniční trhy. Z pohledu koruny bude zajímavé sledovat především čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB).
USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči dolaru bylo na úvod týdne poznamenáno státním svátkem v USA a zavřenými trhy tamtéž. Kurz se tak příliš nehýbal a obchodovalo se zejména kolem hladiny 26,50 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se koruna nacházela pod hladinou 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint v úvodu týdne vůči euru oslabil nad hladinu 307 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru naopak mírně posílil (na dohled 4,37 PLN/EUR v závěru odpoledne). Zlotý však nedokázal výrazněji využít skutečnost, že v pátek po zavření trhů dvě ze tří nejvýznamnějších ratingových agentur (Fitch a Moody´s) ponechaly hodnotu ratingu polských závazků beze změny a to včetně výhledů. V dalších dnech tohoto týdne by mohly zlotému pomáhat k posílení lepší data z tamní ekonomiky.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru byl včera ovlivněn zavřenými trhy v USA. Během dne se kurz pohyboval především kolem úrovně 1,06 USD/EUR. Klíčovou událostí tohoto týdne bude z pohledu eura čtvrteční zasedání Evropské centrální banky (ECB), od kterého však nelze očekávat jakékoliv změny v měnové politice ani na straně úrokových sazeb ani programu QE.
Očekávaná data a události
Světové ekonomické fórum v Davosu
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (leden)