Akcenta top

Ranní zprávy 17.08.2021

Ranní zprávy 17.08.2021
CZ2021_08_17

Klíčové události

  • ČR: Index cen průmyslových výrobců se v červenci meziměsíčně zvýšil o 1,6 %. Pokud jde o jeho meziroční srovnání, zde statistici evidují nárůst o 7,8 %.
  • Polsko: Index spotřebitelských cen, respektive jejich jádrová složka se v témže měsíci meziročně navýšila o 3,7 %.
  • USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku se aktuálně pohybuje na úrovni 18,3 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Devizový trh, na němž se směňuje česká koruna za euro a naopak, byl na úvod nového pracovního týdne poměrně rozkolísaný. V jednu chvíli se jednotná evropská měna obchodovala za cenu 25,39 Kč, o pár hodin později už byl její kurz o poznání vyšší – konkrétně na hranici 25,45 koruny. Díky dílčímu zisku v samém závěru dne se však jeho hodnota snížila na konečných 25,43 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: V podstatě jak přes kopírák vypadal pondělní vývoj rovněž na měnovém páru koruny s americkým dolarem. I zde se v průběhu včerejška překlápěly misky vah z jedné strany na druhou, přičemž i zde nakonec česká měna v konečném důsledku ztratila část své půdy pod nohama. Z ranních 21,56 CZK/USD si totiž o jeden haléř pohoršila. Pokud jde o trh s polským zlotým, v tomto případě zpočátku vše nasvědčovalo triumfu české koruny. Ovšem kolem poledne se čím dál častěji začala prosazovat polská měna, která postupně dokázala všechny předchozí ztráty vymazat. Řečeno jinak, směnný kurz se technicky vzato nezměnil, neboť jeho zavírací hodnota činila opět 5,57 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: A co ostatní středoevropské měny? Velice úspěšný start do nového týdne má za sebou maďarský forint. Zatímco ráno bylo na tamních trzích jedno euro k dostání za 352,5 forintů, pozdě odpoledne se kurz smrsknul na úroveň pouhých 351,5 HUF/EUR. To je nejméně od počátku uplynulého měsíce. A polepšil si rovněž polský zlotý. Ten sice ve vztahu k euru během dopoledne ztrácel, v průběhu následujících několika hodin se ale chopil iniciativy, kterýžto krok mu zajistil kurz 4,564 PLN/EUR.
  • EURUSD: Nahoru a dolů – tak by se dalo ve stručnosti charakterizovat dění na hlavním měnovém páru na úvod třetího srpnového týdne. Zajímavé přitom je, že samotný kurz zůstal navzdory tomuto faktu na chlup stejný. Ráno i odpoledne se držel na hodnotě 1,179 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Vývoj zaměstnanosti (Q2/2021), vývoj HDP (Q2/2021), stavební produkce (červen).
  • USA: Maloobchodní tržby (červenec), průmyslová produkce (červenec), proslov šéfa Fedu Jeroma Powella.
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností