ČR: Premiér ČR B. Sobotka navrhuje od začátku roku 2018 zvýšit minimální mzdu na 12 200 Kč ze současných 11 000 Kč.
Německo: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí vzrostl o 0,6 % mezičtvrtletně a o 2,1 % meziročně.
USA: Maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 0,6 % m/m a růst maloobchodních tržeb bez automobilů se zvýšil o 0,5 % m/m. Hodnota indexu výrobní aktivity z okolí New Yorku se v srpnu zvýšila na 25,2 bodu z červencových 9,8 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru v úterý postupně oslabovala a obchodování se během odpoledne přiblížilo na dohled úrovně 26,20 CZK/EUR. Včera nebyly zveřejněny žádné důležitější ukazatele z domácí ekonomiky, což se dnes změní, protože Český statistický úřad poskytne první odhad o výkonu české ekonomiky za 2. čtvrtletí letošního roku. Na základě tržních odhadů se předpokládá mezičtvrtletní růst ekonomiky o 0,8 % a meziroční o 3,0 %. Tyto či ještě lepší výsledky by mohly následně koruně pomoci posílit blíže k hladině 26 CZK/EUR, naopak na slabší výsledky by koruna mohla reagovat oslabením směrem k úrovni 26,20 CZK/EUR a případně i výše.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v úterý ztrácela a během odpoledne oslabila až na téměř 22,40 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se z denního nadhledu obchodovalo v okolí hladiny 6,10 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úterý pohyboval převážně v rozmezí 304 – 304,60 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru sice v úterý přes poledne posílil až na téměř 4,27 PLN/EUR, avšak během odpoledne rychle vystoupal až nad hladinu 4,29 PLN/EUR. V Polsku byl přitom včera státní svátek a trhy zůstaly zavřené, což sebou samozřejmě přineslo i nižší likviditu.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro během ranních hodin vůči dolaru oslabilo až na úroveň 1,172 USD/EUR a následně během odpoledne ještě hlouběji, pod úroveň 1,17 USD/EUR. Euru včera ráno nepomohla o něco slabší data z Německa (HDP). Odpolední data z USA v podobě silnějších maloobchodních tržeb následně pomohla dolaru k dalším ziskům.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (2. čtvrtletí), Indexy cen výrobců (červenec), Indexy cen vývozu a dovozu (červen)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (2. čtvrtletí)
Polsko: Hrubý domácí produkt – předběžný odhad (2. čtvrtletí)
USA: Zahájené stavby domů (červenec), Stavební povolení (červenec), Zápis z červencového zasedání Americké centrální banky (Fed)