Eurozóna:Obchodní bilance v dubnu v přebytku 19,6 mld. EUR.
USA: Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 237 tisíc. Philadelphský Fed index v červnu poklesl z 38,8 b. na 27,6 b. Ceny dováženého zboží v květnu -0,3 % m/m. Průmyslová produkce v květnu 0,0 % m/m. Newyorský Fed index v červnu vzrostl z -1 b. na 19,8 b. Využití průmyslových kapacit v květnu: 76,6 %.
Velká Británie:Zasedání centrální banky BoE přineslo překvapení. Banka sice ponechala úrokové sazby beze změny na 0,25 %, ale v rámci měnového výboru významně posílila strana stoupenců zvýšení úrokových sazeb.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Domácí měna vůči euru v průběhu dne slábla a ukončila na hladině 26,24 CZK/EUR. Ze středoevropských měn byla nejméně zasaženou výprodejními tlaky, které včera panovaly na hlavních i rozvíjejících se trzích.
USDCZK & PLNCZK: Koruna na páru s americkým dolarem v reakci na dění na eurodolaru nabrala ztráty a do pozdních odpoledne se obchodování přesunulo k hodnotám kolem 23,53 CZK/USD. Vůči zlotému si koruna připsala slušné zisky a kolem 17. hodiny se pohybovala na 6,204 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Avizovaná připravenost centrálních bank (Fed a BoE) utahovat měnové podmínky způsobila na trzích citelné výprodeje a středoevropské měny jimi byly poměrně silně zasaženy. Maďarský forint z ranních hodnot kolem 305,6 HUF/EUR oslabil do pozdního odpoledne k hranici 307,9 HUF/EUR. Zlotý v průběhu dne nabíral ztráty až k úrovni 4,238 PLN/EUR.
EURUSD: Na trhy měly včera silný vliv dozvuky ze zasedání americké centrální banka (Fedu). Připravenost Fedu dále utahovat měnové podmínky a víra měnového výboru v silnou kondici americké ekonomiky a tamního pracovního trhu hrála do karet dolaru, který do konce evropské seance posílil k hladině 1,115 USD/EUR. Nová data z americké ekonomiky dopadla smíšeně, ale vesměs dolar spíše podpořila. Dnes budou na programu ještě čísla za americké stavebnictví v květnu a červnová spotřebitelská důvěra. Příští týden pak bude na nová významnější data poněkud chudší.
Očekávaná data a události
ČR: Index cen výrobců (květen)
Eurozóna: Harmonizovaná inflace (květen)
USA: Nově zahájené stavby domů (květen), Stavební povolenky (květen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan (červen)