USA:Index spotřebitelských cen v srpnu +0,4 % m/m a +1,9 % r/r. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 284 tisíc. Představitel Fedu W. Dudley řekl, že zvyšování úrokových sazeb bude pomalé, a že proces zeštíhlování rozsahy Fedu bude mít pouze omezený dopad.
Velká Británie: Centrální banka Bank of England (BoE) ponechala úrokové sazby beze změny na úrovni 0,25 %. Program nákupů aktiv (kvantitativní uvolňování) zůstal rovněž beze změny: BoE bude nadále nakupovat vládní aktiva v objemu 435 mld. GBP měsíčně a korporátní dluhopisy v objemu 10 mld. GBP měsíčně. Dle vyjádření BoE vidí většina členů bankovní rady prostor pro omezení podpůrné měnové politiky ve výhledu několika měsíců.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na koruně se včera opět neudálo nic významného. V pozdních odpoledních hodinách akorát domácí měna vystřídala pohyby v rozsahu několika málo haléřů na obě strany a obchodní seanci ukončila na 26,08 CZK/EUR. Ekonomický kalendář byl prázdný a obdobně na tom bude i dnes.
USDCZK & PLNCZK: Obchodování na měnovém páru koruna k americkému dolaru se odehrávalo převážně v úzkém pásmu 21,90 – 21,99 CZK/USD. Kolem 17. hodiny se koruna kotovala na 21,96 CZK/USD. Vůči zlotému se pohybovala víceméně do strany v blízkosti hranice 6,09 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Maďarský forint navázal na oslabující trend, který jej doprovází od začátku týdne. Do závěru odpoledne se přesunul k hranici 308,9 HUF/EUR. Volatilita zlotého k euru byla poměrně střídmá. Včerejší obchodování zakončil s mírnou ztrátou na 4,285 PLN/EUR.
EURUSD: Americký dolar sice v ranních hodinách vůči euru lehce slábl, v druhé polovině dne se však vrátil k 1,187 USD/EUR. Čísla z americké ekonomiky potěšila. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti oproti předchozímu týdnu výrazněji poklesly a spotřebitelská inflace stejně jako výrobní inflace (zveřejněná ve středu) potvrdila trend zrychlujícího růstu cen. Zrychlující inflace je pro Fed potěšující zprávou, která nahrála očekáváním, že by s utahováním měnovém politiky nemusel tolik otálet.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Projev člena ECB (Lautenschläger), Obchodní bilance (červenec)
USA: Maloobchodní prodeje (srpen), Využití průmyslových kapacit (srpen), Průmyslová produkce (srpen), Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan (září), Newyorský Fed index (září), Podnikové zásoby (červenec)