ČR: Běžný účet platební bilance v červnu -8,45 mld. CZK.
Slovensko: Hrubý domácí produkt ve 2. kvartále +3,7 % r/r. Index spotřebitelských cen v červenci -0,9 % r/r.
Maďarsko: Průmyslová produkce v červnu -0,3 % r/r. Hrubý domácí produkt v 2. kvartále +1,7 % k/k a +2,6 % r/r.
Polsko: Běžný účet platební bilance v červnu -203 mld. EUR.
Eurozóna: Hrubý domácí produkt v 2. kvartále +0,3 % k/k a +1,6 % r/r. Průmyslová produkce v červnu +0,6 % m/m a +0,4 % r/r.
USA: Maloobchodní tržby v červenci 0,0 % m/m. Podnikové zásoby v červnu +0,2 % m/m. Index cen výrobců v červenci -0,4 % m/m -0,2 % r/r. Představitel Fedu Williams oznámil, že americká centrální banka by měla zvýšit úrokové sazby ještě letos. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity Michigan v srpnu vzrostla z 90 b. na 90,4 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru v závěru týdne v podstatě nehýbala a opět se obchodovalo v minimální vzdálenosti od intervenční hranice 27 CZK/EUR. Výsledek červnového běžného účtu se do vývoje kurzu nijak nepromítl. Klíčovou událostí tohoto týdne bude zveřejnění předběžného odhadu růstu domácí ekonomiky za 2. čtvrtletí.
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna nabrala vůči americkému dolaru v odpoledních hodinách poměrně slušné zisky. Následně na trhu došlo ke korekci a koruna velkou část zisků umazala. Kolem 17. hodiny se kotovala na 24,16 CZK/USD. Na páru se zlotým došlo k výkyvům na obě strany. Kurz se v závěru odpoledne kotoval u hladiny 6,343 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: U zbylých středoevropských měn jsme v pátek nebyli svědky výraznějších výkyvů. Forint ukončil na úrovni 309,9 HUF/EUR. Zlotý se během pozdního odpoledne pohyboval na 4,266 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v dopoledních hodinách nic zajímavého neodehrálo. Odpoledne pak byla zveřejněna data ze Spojených států, která přinesla zklamání. Dolar nejdříve oslabil k hladině 1,122 USD/EUR, aby následně část těchto ztrát anuloval a evropskou seanci uzavřel na 1,118 USD/EUR. Americká jádrová výrobní inflace zaznamenala zpomalení, spotřebitelská důvěra zaostala za očekáváními a maloobchodní tržby namísto růstu překvapily stagnací. Dnešek ještě zásadnější data nepřinese, ale zato v úterý bude ekonomický kalendář nabytý mnoha klíčovými novinkami.
Očekávaná data a události
Slovensko: Nové objednávky v průmyslu (červen)
USA: Newyorský Fed index – Empire State (srpen), NAHB index trhu s bydlením (srpen), TIC Flows – čisté dlouhodobé kapitálové toky (červen)