ČR: Na posledním zasedání ČNB (4. května) podle zápisu zaznělo, že za hlavní nejistotu byl opakovaně označen vývoj měnového kurzu, jenž po opuštění kurzového závazku posílil zatím jen mírně. Trh podle bankovní rady zůstává překoupený a uzavírání korunových pozic finančních investorů může vést ke zvýšené volatilitě kurzu v budoucnu. Rada také uvedla, že v průměru může koruna setrvat na slabších hodnotách proti predikci. Podle zápisu bylo opakovaně řečeno, že posun do „normálního“ nastavení měnové politiky ČNB může být delší i z důvodu pokračující extrémně uvolněné měnové politiky ECB.
Slovensko: Průmyslová produkce v březnu +13,4 % r/r.
Německo: Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +0,6 % k/k a +1,7 % r/r. Index spotřebitelských cen v dubnu 0,0 % m/m a +2,0 % r/r.
Eurozóna: Průmyslová produkce v březnu -0,1 % m/m a +1,9 % rúr.
USA: Maloobchodní prodeje v dubnu +0,4 % m/m. Index spotřebitelských cen v dubnu +0,2 % m/m a +2,2 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Univerzity v Michigan v květnu vzrostla z 97 b. na 97,7 b.
MMF: Šéfka Mezinárodního měnového fondu Ch. Lagardová uvedla, že MMF a věřitelské země eurozóny potřebují víc času k uzavření dohody o zmírnění dluhové zátěže Řecka, protože záměry evropských států stále nejsou dost jasné.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Na měnovém páru koruna s eurem panovalo v pátek naprosté bezvětří. Obchodování probíhalo v rozmezí jen několika málo haléřů 26,53 – 26,59 CZK/EUR a obchodní seanci koruna uzavřela na 26,55 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru v reakci na vývoj na EUR/USD v odpoledních hodinách posílila k 24,31 CZK/USD. Na páru se zlotým nabrala mírné ztráty a uzavřela na 6,31 PLN/EUR.
EURHUF & EURPLN: Forint vůči euru opět lehce posílil a do závěru odpoledne se posunul k 309,8 HUF/EUR. Zlotý nejdříve posiloval, odpoledne ale zisky odevzdal zpět a ukončil na 4,224 PLN/EUR.
EURUSD: Do vývoje na hlavním měnovém páru v pátek poměrně výrazně promluvila data ze Spojených států. Maloobchodní prodeje v dubnu zaostaly za očekáváními, což však nebylo nejdůležitější novinkou. Meziroční inflace totiž také nedosáhla na predikce (to platí i pro jádrovou inflaci), v důsledku čehož se posunula očekávání investorů ohledně utahování americké měnové politiky. Tržní očekávání nově dávají stejnou pravděpodobnost jednomu nebo dvěma kolům zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. Americký dolar reagoval na nová data oslabením k 1,092 USD/EUR.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (březen)
Slovensko: Index spotřebitelských cen (duben)
Polsko: Inflace bez cen potravin a energií (duben), Běžný účet platební bilance (březen)