ČR:Podle guvernéra ČNB J. Rusnoka je momentálně nejpravděpodobnějším termínem ukončení intervenčního režimu září 2017. Běžný účet platební bilance vykázal v červenci schodek ve výši 30,1 mld. korun.
Německo: Spotřebitelské ceny v srpnu oproti červenci stagnovaly a vzrostly o 0,4 % r/r. Index ekonomického sentimentu ZEW v září stagnoval na hodnotě 0,5.
Polsko:Jádrová spotřebitelská inflace v srpnu poklesla o 0,4 % r/r. Běžný účet platební bilance skončil v červenci schodkem ve výši 802 mld. eur.
USA:Index optimismu mezi malými podniky NFIB v srpnu nepatrně poklesl na 94,4 bodu z červencových 94,6 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se vůči euru i v úterý pohybovala těsně nad intervenční hladinou 27 CZK/EUR. K dalšímu rozšíření forwardového oproti spotovému kurzu nedošlo, přesto zůstává rozdíl při zajištění na 1 rok přes 30 haléřů a je nejvyšší od loňského září. Z ekonomických dat byl zveřejněn nejslabší výsledek na běžném účtu platební bilance v letošním roce se schodkem 30,1 mld. korun. Ten byl způsoben primárně silným červencovým odlivem dividend do zahraničí ve výši 37,6 mld. korun. Většina českých podniků pod zahraničním vlastnictvím je dlouhodobě velmi slušně zisková a tak je tok peněz z ČR pochopitelný – ostatně kvůli zisku zde také zahraniční vlastníci investují. Z událostí stál určitě za pozornost komentář guvernéra ČNB J. Rusnoka, který možná i vzhledem k současnému přílivu spekulativního kapitálu do koruny, slovně posunul ukončení intervenčního režimu na září 2017 (ještě ten samý den ráno přitom hovořil o 2. čtvrtletí příštího roku). Oproti svému předchůdci M. Singerovi je J. Rusnok v termínech o poznání sdílnější, což je sice chvályhodné, ale v určitém směru mohou být příliš konkrétní vyjádření i kontraproduktivní. Zářijový termín, stejně jako 2. čtvrtletí r. 2017, je však nutno brát s velkou rezervou. Během nadcházejícího roku totiž může dojít k řadě nepředvídatelných událostí a intervenční režim se může klidně protáhnout až do r. 2018.
USDCZK & PLNCZK: Koruna se vůči americkému dolaru během úterý pohybovala v rozmezí 24 – 24,10 CZK/USD a vůči polskému zlotému v blízkosti hladiny 6,20 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ani na zbylých párech středoevropských měn k euru jsme mnoho zajímavého neviděli. Maďarský forint mírně oslabil k hladině 310 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v rozmezí 4,34 – 4,36 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru probíhalo v úterý obchodování v pásmu 1,122 – 1,26 USD/EUR. Ekonomická data z eurozóny ani z USA do kurzu významněji nepromluvila.