Akcenta top

Ranní zprávy 14.12.2021

Ranní zprávy 14.12.2021
CZ2021_12_14

Klíčové události

  • Německo: Velkoobchodní ceny v listopadu meziměsíčně povyskočily o 1,3 procenta. Daleko větší nárůst byl však k vidění v rámci meziročního srovnání. Jeho hodnota činila +16,6 procenta.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Včerejšek byl na hlavní ekonomické události poněkud skoupý, viceguvernér ČNB Marek Mora se nicméně v rozhovoru pro Reuters nechal slyšet, že vzhledem ke stále sílící inflaci je pravděpodobné, že centrální banky přistoupí k dalšímu navyšování základních úrokových sazeb i během svého prosincového zasedání. On sám bude prosazovat, aby se zvedly o 50 až 75 bazických bodů. A jaká panovala situace na devizových trzích? Koruně se na úvod nového prosincového týdne příliš nezadařilo. Minimálně co se týče jejího kurzu vůči jednotné evropské měně. Když se devizové trhy ráno otevíraly, bylo jedno euro k mání za 25,36 Kč. Následně však začala česká koruna poměrně ztrácet, v důsledku čehož se kurz navýšil až na konečných 25,42 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Tuzemské měně se příliš nevedlo ani na měnovém páru s americkým dolarem. Ba naopak, i tady si v průběhu včerejšího dne o několik málo haléřů pohoršila. Zatímco časně zrána stál jeden dolar 22,46 koruny, o osm hodin později investorům nezbylo než si připravit až 22,53 Kč. Jediným ze sledovaných trhů, kde si tuzemská koruna během pondělí nepohoršila, byl ten, na kterém se směňuje za polský zlotý a opačně. Na druhou stranu, o žádný úspěch se rozhodně nejedná, neboť její kurz zůstal ráno i pozdě odpoledně totožný – držel se těsně pod hladinou 5,49 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Nedařilo se ani maďarskému forintu. Tato středoevropská měna začínala včera ráno vůči euru na úrovni 365,6 HUF/EUR, postupným oslabováním se nicméně dostala až na hranici 368,5 HUF/EUR. Smolný den středoevropských měn završil svým nezdarem polský zlotý. Jeho směnný kurz vůči euru se v průběhu pondělního obchodování navýšil z původních 4,614 PLN/EUR na definitivních 4,632 PLN/EUR.
  • EURUSD: Na hlavním měnovém páru byly během včerejšího dne k vidění výkyvy oběma směry. V jednu chvíli tahalo za silnější konec pomyslného provazu euro, jindy zase dolar. Nakonec to byla ale právě americká měna, která měla v celkovém zúčtování navrch. Zavírací kurz dosáhl hodnoty 1,128 USD/EUR.

Očekávaná data a události

  • Česko: Běžný účet platební bilance (říjen).
  • Eurozóna: Průmyslová produkce (říjen).
  • Polsko: Průmyslová produkce (listopad), běžný účet platební bilance (říjen).
  • USA: Index cen výrobců (listopad).
Chcete se dozvědět více o našich službách?
AKCENTA CZ
největší platební instituce
ve střední Evropě
Chci se stát klientem
51.000
klientů
25
více než
let zkušeností