Polsko: Spotřebitelské ceny v květnu potvrzeny na 0,0 % m/m a 1,9 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna se na úvod nového týdne pohybovala v blízkosti letošních maxim kolem úrovně 26,20 CZK/EUR. Včera nebyla zveřejněna žádná data z domácí ekonomiky a i celý tento týden bude v tomto srovnání za minulým týdnem výrazně zaostávat. Dnes sice bude zveřejněn dubnový výsledek běžného účtu platební bilance, ale potenciál této statistiky ovlivnit kurz koruny není moc velký. Dokáže koruna vůči euru v tomto týdnu udržet zisky ze začátku června a dále posílí směrem k hladině 26 CZK/EUR? Vyloučit to určitě nelze. Statistiky z minulého týdne ukázaly, že se česká ekonomika nachází v dobré kondici, když i růst spotřebitelských cen překvapil v květnu směrem vzhůru. Naopak v eurozóně je cesta k dvouprocentní jádrové inflaci a zvyšování úrokových sazeb ještě hodně daleká. Koruna by tak z tohoto vývoje mohla dále těžit. Stále však musíme mít na zřeteli výrazný příliv spekulativního kapitálu do koruny v 1. čtvrtletí letošního roku. Silnější kurz koruny mohou totiž někteří investoři využít k uzavření dlouhých korunových pozic a výběru zisků, což by naopak vedlo k jejímu oslabení.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pondělí pohybovala několik haléřů pod hladinou 23,40 CZK/USD. Důležitým mezníkem je v tomto týdnu středeční zasedání Americké centrální banky (Fed). Vůči polskému zlotému se koruna zkraje týdne nacházela kolem hladiny 6,25 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru v úvodu týdne pohyboval převážně nad hladinou 307 HUF/EUR a polský zlotý zhruba v rozmezí 4,18 – 4,20 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro vůči dolaru na úvod týdne mírně posílilo a zamířilo nad hladinu 1,12 USD/EUR. V závěru odpoledne se však obchodování opět na chvíli vrátilo pod zmíněných 1,12. Společné evropské měně mohly do určité míry pomoci výsledky francouzských parlamentních voleb – posílení pozice prezidenta E. Macrona. Zatím je příliš brzy hovořit o tom, zda s novým prezidentem přijdou ve Francii i zásadnější reformy a zda se Evropská unie vydá jasným směrem k užší spolupráci. To je běh na dlouhou trať. Co nás však čeká již v tomto týdnu je zasedání Americké centrální banky (Fed), jehož výsledek se dozvíme ve středu večer. A jedná se o tak významnou událost, že může určit směr obchodování dolaru nejen pro zbytek června, ale i po celé léto.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (duben)
Německo: Index ekonomického sentimentu ZEW (červen)