Eurozóna: Průmyslová produkce v září poklesla o 0,4 % m/m a o 6,8 % r/r.
Německo: Spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 %, avšak poklesly o 0,2 % r/r.
USA: Spotřebitelské ceny v říjnu meziměsíčně stagnovaly a vzrostly o 1,2 % r/r. Růst cen v jádrové složce zpomalil na 1,6 % r/r ze zářijových 1,7 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 7. listopadu činily 709 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru ve čtvrtek pokračovalo v rozmezí 26,40 – 26,50 CZK/EUR. Vzhledem k tomu, že i obchodování na řadě dalších měnových párech je podobně zaseklé, tak nelze vyloučit, že podobný charakter vývoje koruny k euru, jaký jsme viděli ve středu a ve čtvrtek, bude pokračovat i dnes. Z domácích makroekonomických statistik dnes bude stát za pozornost zářijový běžný účet platební bilance, jehož výsledek však korunu nechá v klidu. Zisky koruny z posledních dvou týdnů jsou podle nás neudržitelné a očekáváme, že ve druhé polovině listopadu dojde ke korekci koruny směrem k hranici 27 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek mírně posílila. Převažovalo obchodování v rozmezí 22,40 – 22,50 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody v okolí hladiny 5,90 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn dokázal včera posílit maďarský forint, který v závěru odpoledne zamířil pod hladinu 354 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého k euru převažovalo v rozmezí 4,48 – 4,49 PLN/EUR. Dnes budou v Maďarsku i v Polsku zveřejněna zpřesněné odhady hospodářského vývoje ve 3. čtvrtletí.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru ve čtvrtek nepokračovalo oslabování eura z první poloviny týdne a obchodování se odehrávalo převáženě v rozmezí 1,177 – 1,182 USD/EUR. Z makroekonomických statistik stál v USA za pozornost o něco slabší růst inflace oproti předpokladům. O slovo se v USA opět začíná hlásit více Covid, když v posledních dnech zrychluje počet aktivních případů. Právě obavy z akcelerace pandemie v závěru roku by mohly na finančních trzích zkrotit optimismus z vakcíny, z čehož by mohl více těžit dolar.
Očekávaná data a události
ČR: Běžný účet platební bilance (září)
Eurozóna: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Zahraniční obchod – obchodní bilance (září)
Polsko: Index spotřebitelských cen (říjen), Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – zpřesněný odhad
USA: Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Williams, Bullard, Index cen průmyslových výrobců (říjen), Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity (listopad) – předběžný odhad