USA: Index optimismu mezi malými podniky NFIB v dubnu poklesl na 90,9 z březnových 96,4 bodu. Spotřebitelské ceny v dubnu poklesly o 0,8 % m/m a v meziročním srovnání zpomalily na 0,3 % z březnových 1,5 %. Spotřebitelská inflace v jádrové složce zpomalila na 1,4 % r/r z březnových 2,1 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru dokázala v úterý posílit a umazala tak část pondělních ztrát. Obchodování se přesunulo z ranních 27,60 na odpoledních 27,40 CZK/EUR. V úterý nebyla zveřejněna žádná významnější data z domácí ekonomiky. Pokud se vrátíme ještě o den zpátky, tak v pondělí byly zveřejněny tržby ve službách za 1. čtvrtletí letošního roku (-3,3 % k/k a -4,3 % r/r). Velmi zajímavá je tato statistika hned ze dvou důvodů. Za prvé se do sektoru služeb již promítla vládní koronavirová opatření ze druhé poloviny března a za druhé vývoj tržeb ve službách je důležitým vodítkem pro odhad hrubého domácího produktu (HDP) za 1. čtvrtletí. Detailnější pohled na jednotlivá odvětví služeb ukazuje, že tržby poklesly kromě informačních a komunikačních činností ve všech odvětvích – nejvíce v ubytování, stravování a pohostinství (tento segment byl zasažen nejcitelněji), dále pak v administrativních a podpůrných činnostech, kam spadají i cestovní agentury a koronavirem byla velmi negativně ovlivněna i doprava a skladování. Dnes bude zveřejněna dubnová spotřebitelská inflace. Očekáváme, že spotřebitelské ceny v dubnu oproti březnu stagnovaly a v meziročním srovnání růst inflace zpomalil na 3,3 % z březnových 3,4 %.
USDCZK & PLNCZK: Zisk necelých 40 haléřů si koruna v úterý připsala na měnovém páru s americkým dolarem a ke konci odpoledne se nacházela v blízkosti hladiny 25,20 CZK/USD. A pondělní ztráty koruna v úterý částečně smazala i na měnovém páru s polským zlotým, kde se obchodování seshora vrátilo k hranici 6 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny se v úterý vůči euru příliš nehýbaly. Maďarský forint mírně oslabil, když se primárně obchodovalo v rozmezí 350–351 HUF/EUR. Polský zlotý se již od konce minulého týdne pohybuje v rozmezí 4,54–4,565 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý dařilo euru, které posílilo z ranních 1,08 na 1,087 USD/EUR ke konci odpoledne. Současná doba nahrává extrémům a rekordům na straně makroekonomických statistik. Zatímco dubnová míra nezaměstnanosti v USA v závěru minulého týdne meziměsíčně rekordně vzrostla, tak včera zveřejněná dubnová inflace naopak extrémně poklesla – nejrychlejší propad cen od roku 2008. Výrazně poklesla cena ropy a tím pádem i cena pohonných hmot a významně se zlevňovalo i v některých službách, např. ceny letenek či hotelové ubytování.
Očekávaná data a události
ČR: Index spotřebitelských cen (duben), Indexy cen vývozu a dovozu (březen)
Eurozóna: Průmyslová produkce (březen)
USA: Ceny průmyslových výrobců (duben), Projevy centrálních bankéřů (Powell)