USA:Index cen výrobců v červenci -0,1 % m/m a +1,9 % r/r. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu: 244 tisíc. Člen americké centrální banky (Fedu) Dudley řekl, že výhled Fedu předjímá pokračující mírný růstový trend s určitým dalším zpevňováním na pracovním trhu a zrychlením inflace ve středním horizontu k 2 % cíli.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Pohyby koruny k euru byly včera minimální. Obchody se uskutečnily v rozmezí jen několika málo haléřů a v závěru odpoledne se koruna pohybovala na 26,16 CZK/EUR. Pozornost dnes připoutá zápis z posledního zasedání České národní banky (ČNB), který by mohl poskytnout další nápovědu, jak bankovní rada v současné době přemýšlí nad dalšími koly zvyšování úrokových sazeb. Podle všeho se letos sazby již zvyšovat nebudou a v příštím roce bude rada podle našich očekávání s utahováním měnové politiky obezřetná, a bude také záviset na tom, jak se k utahování měnových podmínek v eurozóně postaví Evropská centrální banka (ECB).
USDCZK & PLNCZK: Domácí měna vůči americkému dolaru slábla k 22,34 CZK/USD, v pozdních odpoledních hodinách se však vrátila k 22,26 CZK/USD. Na páru se zlotým naopak nejdříve posilovala k 6,11 PLN/EUR, aby se posléze přesunula zpět k 6,13 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: U zbylých středoevropských měn jsme nebyly svědky zajímavějšího dění. Pohyby forintu byly minimální a kolem 17. hodiny se kotoval na 305,3 HUF/EUR. Zlotý během dne mírně slábl a obchodní seance završil u 4,275 PLN/EUR.
EURUSD: Situace na hlavních trzích se do velké míry točí kolem geopolitického jiskření mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Americký dolar vůči euru v první polovině dne posiloval k 1,170 USD/EUR, v odpoledních hodinách pak zisky umazal a na konci evropské seance se kotoval na 1,175 USD/EUR. Co se týče nových dat z americké ekonomiky, tak výrobní inflace za odhady zaostala, zatímco počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti je překonal. Obě statistiky vyzněly pro dolar negativně.