ČR:Maloobchodní tržby v květnu vzrostly o 1,2 % m/m a o 5,9 % r/r, průmyslová produkce se v květnu zvýšila o 3,3 % m/m a o 8,1 % r/r a stavební produkce vzrostla o 0,4 % m/m, respektive o 4,7 % r/r.
Německo:Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 1,2 % m/m a 5,0 % r/r.
USA: V červnu bylo v USA vytvořeno 222 tis. nových pracovních pozic mimo zemědělský sektor. Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 4,4 % ze 4,3 %. Průměrné hodinové výdělky se zvýšily o 0,2 % m/m a o 2,5 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru setrvalo v závěru minulého týdne v blízkosti úrovně 26,10 CZK/EUR. Zkraje pátku se zveřejněná velmi dobrá data z české ekonomiky do kurzu koruny zásadněji nepromítla. Impulsem k posílení koruny a k otestování hladiny 26 CZK/EUR se může v tomto týdnu stát červnová inflace (Český statistický úřad zveřejní index spotřebitelských cen tuto středu, tj. 12/7). Česká národní banka (ČNB) totiž na nedávno proběhlém zasedání uvedla, že zvýšit úrokové sazby hodlá v souladu s prognózou a právě červnová inflace by mohla napovědět, jak moc je zvýšení sazeb třeba již na srpnovém zasedání reálné. Jen pro připomenutí, naposledy ČNB zvyšovala úrokové sazby v únoru 2008, což je již hezká řádka let.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v pátek nacházela v blízkosti 2,5letých maxim v rozmezí 22,80 – 22,90 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pokračovalo v pátek obchodování lehce nad hladinou 6,15 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru v pátek mírně posílil, když se obchodovalo těsně nad hladinou 308 HUF/EUR. Žádných výraznějších pohybů jsme se nedočkali ani na měnovém páru EURPLN, kde se obchodovalo především v rozmezí 4,43 – 4,24 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek vyčkávalo na odpolední data z amerického pracovního trhu a obchodovalo se nad hladinou 1,14 USD/EUR. Data z USA vyzněla smíšeně – růst nezaměstnanosti, slabší růst hodinových výdělků, ale naopak vyšší tvorba nových pracovních míst. Výsledně tak euro mírně oslabilo a později odpoledne se obchodovalo těsně pod hadinou 1,14. V tomto týdnu může eurodolar reagovat na projevy guvernérky Fedu Y. Yellen a v závěru týdne na statistiky z USA - index spotřebitelských cen a maloobchodní tržby.
Očekávaná data a události
ČR: Devizové rezervy České národní banky (červen)
Eurozóna: Index důvěry investorské důvěry Sentix (červenec)
Německo: Zahraniční obchod, Běžný účet platební bilance (květen)
USA: Index změn podmínek na pracovním trhu (červen)