ČR: ČNB uvedla, že dluhy českých domácností v dubnu vzrostly od konce března o 8,41 mld. Kč na zhruba 1,455 bilionu. Dluhy nefinančních podniků vzrostly o 18,88 miliardy na 1,042 bilionu. Dluhy domácností stoupají vytrvale každý měsíc již od loňského února.
Německo: Maloobchodní tržby v dubnu -0,2 % m/m a -0,9 % r/r. Míra nezaměstnanosti v květnu na úrovni 5,7 %.
Polsko: Hrubý domácí produkt v 1. kvartále +1,1 % k/k a +4,0 % r/r.
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v dubnu 9,3 %. Předběžný odhad HICP v květnu +1,4 % r/r.
USA: Žádosti o hypotéku podle MBA v uplynulém týdnu -3,4 % t/t. Chicagský PMI index v květnu vzrostl z 58,3 b. na 59,4 b. Rozjednané prodeje domů v dubnu -1,3 % m/m.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Vývoj na trhu se včera odehrával ve prospěch domácí měny, která do konce obchodní seance posílila k hladině 26,34 CZK/EUR. Během dne nebyly zveřejněny žádné důležité statistiky a ani centrální bankéři z ČNB si nenaplánovali nová vyjádření.
USDCZK & PLNCZK: Koruna si včera v reakci na vývoj na eurodolaru polepšila a do pozdního odpoledne se posunula k hodnotám kolem 23,42 CZK/USD. Momentálně se pohybuje na nejsilnějších hodnotách za posledních 13 měsíců. Vůči zlotému si koruna připsala větší zisky až po konci oficiálních obchodních hodin, kdy se kurz přesunul k hranici 6,30 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Co se týče zbylých středoevropských měn, tak maďarskému forintu se nejdříve dařilo, obchodní seanci ale nakonec uzavřel ve ztrátě na 308,1 HUF/EUR. Zlotý rovněž nabral ztráty a kolem 17. hodiny se kotoval na 4,183 PLN/EUR.
EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru hrál do karet euru, které do závěru evropské seance posílilo k úrovni 1,125 USD/EUR. Německé maloobchodní tržby v dubnu nedopadly příliš povzbudivě a inflace v eurozóně poklesla hlouběji pod cíl ECB. Na druhou stranu, míra nezaměstnanosti v Německu dosáhla v květnu nejnižší hodnoty od sjednocení země. Nezaměstnanost v minulém měsíci klesla například i v Itálii, a to na čtyřleté minimum. Dnešek bude na nová makrodata poměrně bohatý a na eurodolaru můžeme očekávat větší pohyby.
Očekávaná data a události
ČR: Index PMI – výrobní sektor (květen)
Polsko: Index PMI – výrobní sektor (květen), Zápis z posledního zasedání centrální banky NBP
Německo: Index PMI – výrobní sektor (květen)
Eurozóna: Index PMI – výrobní sektor (květen)
USA: Změna zaměstnanosti podle ADP (květen), Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (týden), Jednotková cena práce (1. kvartál), Index PMI – výrobní sektor (květen), Index ISM ve výrobním sektoru (květen), Výdaje ve stavebnictví (duben)