Eurozóna: Spotřebitelské ceny v prosinci předběžně vzrostly o 0,3 % m/m, avšak poklesly o 0,3 % r/r Index ekonomického sentimentu v prosinci vzrostl na 90,4 z listopadových 87,7 bodu. Maloobchodní tržby v listopadu poklesly o 6,1 % m/m a o 2,9 r/r.
Německo: Nové průmyslové zakázky v listopadu vzrostly o 2,3 % m/m a o 6,3 % r/r.
Polsko: Spotřebitelské ceny v prosinci předběžně vzrostly o 0,1 % m/m a 2,3 % r/r.
USA: Obchodní bilance v listopadu skončila schodkem ve výši 68,1 mld. dolarů. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 2. ledna činil 787 tis. Index aktivity ISM v sektoru služeb v prosinci vzrostl na 59,4 z listopadových 58,0 bodu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Čtvrteční obchodování koruny vůči euru se odehrávalo primárně v rozmezí 26,14 – 26,22 CZK/EUR a mnoho zajímavého nenabídlo. Koruně zatím chybí impulsy k tomu, aby se dostala blíže k hranici 26 CZK/EUR a v tomto směru ji nepomáhá ani zrychlující třetí vlna pandemie. Nálada na finančních trzích byla přitom včera poměrně pozitivní a peripetie v USA se střelbou v Kapitolu se do obchodování de facto nepromítly. Dnes bude zveřejněna další várka dat z domácí ekonomiky.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek oslabila a v průběhu dne převažovaly obchody v rozmezí 21,30 – 21,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým koruna ztrácela a obchodování se přesunulo nad hladinu 5,80 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve čtvrtek maďarský forint v souhrnu za celý den oslabil těsně pod hladinu 360 HUF/EUR. Polský zlotý posiloval a v průběhu dne několikrát testoval hladinu 4,50 PLN/EUR. Hlouběji pod 4,50 se však zlotý nepodíval. Tuto kurzovou hladinu zároveň někteří polští centrální bankéři v posledních týdnech označili jako nezbytnou podmínku pro rychlé po-covidové oživení polské ekonomiky, takže nelze příliš očekávat, že by zlotý dokázal v nejbližších dnech zamířit hlouběji pod zmíněných 4,50.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek dařilo dolaru, který posílil na úroveň 1,225 USD/EUR. Výraznější zisky si však dolar přes překvapivě dobrý výsledek prosincového indexu ISM připsat nedokázal. Dnešnímu odpoledni budou dominovat prosincová data z amerického pracovního trhu.
Očekávaná data a události
ČR: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – finální údaj, Průmyslová a stavební produkce (listopad), Podíl nezaměstnaných osob (prosinec)
Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (listopad)
Německo: Průmyslová produkce a zahraniční obchod (listopad)
USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (prosinec)