Eurozóna: Míra nezaměstnanosti v září vzrostla na 6,5 %.
Německo: Bilance zahraničního obchodu skončila v září přebytkem ve výši 16,5 mld. eur. Export v září klesl o 2,4 % m/m, import v září klesl o 1,7 % m/m.
USA: Míra nezaměstnanosti v říjnu vzrostla na 3,9 %. V říjnu bylo vytvořeno 150 tis. pracovních míst NFP. Průměrné hodinové výdělky v říjnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 4,1 % r/r. Index ISM v sektoru služeb v říjnu klesl na 51,8 b. Kompozitní index PMI v říjnu vzrostl na 50,7 b. Index PMI v sektoru služeb v říjnu vzrostl na 50,6 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Česká koruna si na měnovém páru s eurem v závěru týdne udržela předešlé čtvrteční zisky, kdy posílila pod hladinu 24,50 CZK/EUR. Na tyto zisky v pátek dále navázala a v závěru odpoledne se pohybovala na úrovni 24,40 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: České koruně se dařilo i vůči americkému dolaru, kde si rovněž dokázala udržet předešlé zisky a dále posílila pod hladinu 22,75 CZK/USD. Zamířila tak na své nejsilnější hodnoty za měsíc a půl. Koruna si zisky připsala i na měnovém páru s polským zlotým, kdy posílila hlouběji pod hladinu 5,50 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v pátek dařilo i maďarskému forintu, který navázal na předešlé zisky a na konci odpoledne se vůči euru pohyboval na úrovni 379 HUF/EUR. Nachází se tak na svých maximech od konce srpna. Polský zlotý zprvu posiloval pod hladinu 4,45 PLN/EUR, v závěru odpoledne však zisky odevzdal a zakončil stejně jako ve čtvrtek na této úrovni.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se dařilo euru, které si začalo připisovat výraznější zisky zejména po slabých datech z amerického trhu. Po reportu ADP přinesla zklamání také data NFP. V říjnu bylo vytvořeno pouze 150 tis. pracovních míst (tržní odhad 180 tis.), statistiky za září byly revidovány směrem dolů na 297 tis. (z 336 tis.). Míra nezaměstnanosti pak v říjnu mírně vzrostla ze zářijových 3,8 % na 3,9 %, je tak nejvyšší od ledna 2022. Zklamal také říjnový report ISM ze sektoru služeb, kde došlo ke zpomalení růstu aktivity výrazněji více, než se čekalo (51,8 b. vs. odhad 53,0 b.). Index je tak nejníže za posledních 5 měsíců. V rámci eurozóny došlo v říjnu k mírnému nárůstu nezaměstnanosti na 6,5 %, z největších ekonomik byla nejvyšší nezaměstnanost zaznamenána ve Španělsku (12 %).
Očekávaná data a události
ČR: Průmyslová a stavební produkce (září), Zahraniční obchod (září)
Eurozóna: Kompozitní index PMI – finální údaj (říjen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (říjen)
Německo: Kompozitní index PMI (říjen) – finální údaj, Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (říjen), Průmyslové zakázky (září)